Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Rychlý komentář k listopadové nezaměstnanosti? Nezaměstnanost na dně, za prosinec již půjde nahoru

Nezaměstnanost v Česku se v listopadu v souladu s očekáváním nezměnila. Podíl nezaměstnaných dle Ministerstva práce a sociálních věcí zůstal na 2,6 %, tedy na historicky nejnižší hodnotě. Na straně jedné se oproti říjnu zvýšil počet lidí aktivně hledajících práci o necelých 800, o více než 1 200 se ale zvedl počet volných pracovních míst.

Trh práce zůstává vyčerpaný, narazil na své limity. Další pokles nezaměstnanosti již nepředpokládáme, a to i kvůli postupnému zpomalování růstu české ekonomiky. V sektorech, které jsou recesí německého průmyslu zasaženy nejvíce, tedy například mezi českými průmyslovými výrobci, již zaměstnanost klesá. Od prosince musíme též počítat s negativní sezónností – zanikají pracovní místa sezónního charakteru, typicky v zemědělství či stavebnictví, ke konci roku též často končí kontrakty uzavírané na dobu určitou.

V našem výhledu nezaměstnanost lehce poroste. Sezonnost podle našeho předběžného odhadu vytlačí podíl nezaměstnaných pro konec roku na 2,9 %. Letošek tak bude s průměrem 2,8 % patřit k nejlepším v historii, když vloni to bylo 3,1 %. Pro rok 2020 očekáváme průměrnou hodnotu ve výši 3,2 %.

JAN VEJMĚLEK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.