Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Růstové pondělí na Wall Street po zmírnění tenzí USA / Čína

03.12.2018 | 20:22 0 Komentářů

Americké akciové indexy i přes částečný výběr rychlých zisků nadále udržují solidní růst v čele s technologiemi, když referenční index Nasdaq zpevňuje přes 1%, další mu ale zdárně sekundují. Hlavním motorem dnešního růstu se stala víkendová prezidentská dohoda o „neválčení“ mezi Čínou a USA, která výrazně snížila tržní napětí a povzbudila především emise /sektory, které v předchozí nejistotě ztrácely. Podpůrně působí i vyšší než očekávaná listopadová hodnota ISM indexu ve výrobě.

Zasloužený obrat se dostavil i na ropě. Ta dnes posiluje o 4,2% a zaznamenává nejvyšší % nárůst od konce června. Díky tomu dnes sektor energií figuruje v popředí sektorového růstu v rámci S&P500 spolu s producenty statků dlouhodobé spotřeby (+2%). Daří se též informačním technologiím (+1,4%). V nemilosti jsou naopak defenzivní sektory v čele se zbytnými statky (-0,6%), mírnou ztrátu registrují i reality (-0,2%), beze změny jsou pak komunikační služby.  

Pozitivní vývoj dnes zaznamenávají i drahé kovy. Lépe se vede stříbru, posilující o 1,5% na 14,38 USD/oz. Zlato pak zpevňuje o 0,8% na 1231,2 USD/oz. Podobně si vedou i dluhopisy, a to především ty s delší splatností. Výnos 10letého vládního bondu se posunul pod 3% (aktuálně na 2,988%), tj. na nejnižší hodnotu od poloviny září.

Mezi jednotlivými společnostmi dnes září akcie výrobce procesorů a grafických karet Advanced Micro Devices (AMD +10%), těžící ze zmiňované dohody. Tučné zisky vykazuje i většina dalších polovodičových firem – sektorový Philadelphia Semi index roste o 2,7%. V popředí stojí i akcie provozovatele hotelů a kasin Wynn Resorts (WYNN) po vyšším (+8,5%) než očekávaném (+4%) meziročním růstu listopadových tržeb z hazardu v Macau, kde společnost též operuje. Na chvostu naopak figuruje televizní spol. Discovery (DISCA, DISCK -9%) po zveřejnění slabého výhledu tržeb pro toto čtvrtletí. Nedaří se ani výrobci počítačových her Take-Two Interactive (TTWO -7%) po víkendovém článku ve Forbesu, kritizující vážné chyby a nedostatky ve hře Red Dead Online, která je nyní ve fázi testování a měla by být pro společnost monetizačním trhákem.

Index S&P 500 +0,74 % na 2780,51 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +2 % Nezbytná spotřeba -0,6 %
Zbytná spotřeba +2 % Reality -0,2 %
Informační technologie +1,4 % Komunikační služby +0 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Advanced Micro Devices (AMD) +10 % Discovery (DISCA) -9,2 %
Wynn Resorts (WYNN) +8,4 % Discovery (DISCK) -8,6 %
Incyte Corp (INCY) +6,5 % Take-Two Interactive Software (TTWO) -7,0 %
Estee Lauder Cos (EL) +6,4 % HollyFrontier Corp (HFC) -6,0 %
Twitter (TWTR) +6,1 % Activision Blizzard (ATVI) -4,3 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.