Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Růst průmyslových cen v září opět zpomalil

Ceny průmyslových výrobců v září vzrostly meziměsíčně o 0,1 %, což v meziročním vyjádření dává nárůst o 1,9 %. Jedná se tak o nejnižší růst od května minulého roku. Oproti srpnu vzrostly ceny v ropném průmyslu a potravinářství. Naopak ceny klesly v chemickém průmyslu či výrobě plastů. Celkově lze však hovořit o přibližné stagnaci cen napříč průmyslem. To je odrazem stabilních cen ropy na světových trzích v daném období s výjimkou krátkodobého nárůstu spojeného s útoky na rafinérie v Saudské Arábii a zpomalením tuzemské průmyslové výroby.

Zdražování pokračovalo v ostatních sektorech. V zemědělství vzrostly oproti srpnu ceny o 2,4 %, za čímž stojí skokový nárůst cen masa, který přetlačil výrazný pokles cen zeleniny v závěru sklizní. Ceny ve službách vzrostly meziměsíčně o 1,2 %, což je jedno z nejvyšších temp za poslední roky. Nárůst cen služeb je viditelný i v cenách spotřebitelských cen, kde je v současnosti hlavním tahounem inflace. Pokračoval i růst cen ve stavebnictví, které po letním zpomalení dynamiky opět zrychlil na 0,6 % oproti předchozímu měsíci. I přes rekordní růst stavební produkce v loňském roce a letošní zpomalení, zůstává převis poptávky nad nabídkou vysoký a nadále tlačí na růst cen ve stavebnictví.

Vzhledem k tomu, že ceny ropy zůstávají relativně nízko a podle nás v blízké době neporostou, průmyslové ceny v eurozóně dokonce meziročně klesají a domácí inflační tlaky začínají slábnout, zpomaluje i tempo růstu cen primárních okruhů. Pro následující měsíce očekáváme další zpomalení, což indikuje, že letošní průměrný růst průmyslových cen bude lehce pod třemi procenty, což je o něco méně než jsme očekávali a přibližně v souladu s prognózou ČNB. Podle nás tak tento vývoj cen v ekonomice a jejich prognóza nedává prostor ČNB pro úvahy o zvyšování či snižování úrokových sazeb.

František Táborský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.