Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Růst marží v rafinérském segmentu naznačují pozitivní vývoj i u společnosti Unipetrol

30.03.2015 | 13:27 0 Komentářů

Petrochemická společnost Unipetrol začátkem každého měsíce zveřejňuje společně se svou mateřskou společností PKN Orlen makrodata, která mohou naznačit, jaké budou kvartální provozní výsledky.
Makrodata u společnosti Unipetrol, která je obchodována na pražské burze, sledujeme a každý měsíc zveřejňujeme meziměsíční a meziroční změny, přičemž průběžná březnová čísla z rafinérského sektoru naznačují pokračování silného úvodu rafinérského segmentu v tomto roce.

Níže uvedený graf zachycuje vývoj rafinérských marží v každém měsíci v letošním roce, v r. 2014, 2013 a pro porovnání i v r. 2008, který byl nejsilnější z hlediska rafinérských marží ve sledovaném období. Nejvýznamnější je modrá křivka, která ukazuje marže za měsíc leden a únor letošního roku a druhá polovina červené křivky, tedy rok 2014.

 

Nízké ceny ropy mohou způsobit jednorázové účetní snížení hodnoty aktiv v rafinérském segmentu, pokud firma předem nakoupila velký objem ropy za vyšší ceny. Nicméně na provozní úrovni se rafinérskému segmentu velice daří.

Březnová rafinérská marže dle konkurence indikuje další zlepšení podmínky v sektoru od začátku roku, naznačující tak silná kvartální čísla pro rafinérský segment. Podrobný vývoj rafinérské marže vykazované na denní bázi lze sledovat např. u finského zpracovatele ropy Neste oil (viz http://www.nesteoil.com/default.asp?path=1,41,538,2035,5187), na základě nichž lze předpokládat, že Unipetrol za měsíc březen opět vykáže lepší čísla v rafinérské části než v předchozích měsících. Příznivě se vyvíjí i spread Ural-Brent, který je aktuálně nejvyšší od loňského roku, a to nad úrovní 2 USD za barel.

Zdroj: Unipetrol, Neste Oil

 

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.