Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Růst české ekonomiky zpomaluje, nejedná se ale o žádné drama

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v červenci nepatrně klesla a je nejslabší od října roku 2015. Pokles celkové důvěry byl ovlivněn slabší podnikatelskou důvěrou, a to konkrétně ve stavebnictví a službách.

Důvěra v průmyslu se nezměnila, nicméně zůstává na nejnižší úrovni od září roku 2013: hlavní bariérou růstu je z pohledu průmyslových výrobců nedostatečná poptávka.
Zlepšila se naopak důvěra spotřebitelů, jež byla v červenci nejsilnější za uplynulých pět měsíců a dostala se na úroveň z letošního února.

V případě průmyslu se snížilo hodnocení zahraniční poptávky a je tak patrné, že vnější faktory mají na tuzemský průmysl a českou ekonomiku jako celek negativní vliv.
Určitým blýskáním na lepší časy by ale mohlo být mírné zlepšení celkové poptávky očekávané pro příští tři měsíce, jež signalizuje červencový průzkum.

I nadále platí konstatování, že vývoj v zahraničí a především pak v německém průmyslu bude do dalších měsíců klíčovým faktorem i pro vývoj v tuzemském průmyslu.
Na průmyslovou aktivitu v eurozóně nepříznivě dopadají obchodní války, nepříznivý dopad ale má také stále nedořešený brexit.
Pro celý letošní rok očekávám růst tuzemské průmyslové výroby na úrovni 2,2 %, což ale předpokládá, že se situace v průmyslu v eurozóně nebude dále zhoršovat.

Na straně spotřebitelů se důvěra zlepšila a překonala tak úroveň předchozích čtyř měsíců.

I nadále příznivá situace na trhu práce a obvyklá setrvačnost v chování spotřebitelů by měly vést k tomu, že spotřeba domácností bude i v letošním roce hrát úlohu klíčového tahouna růstu české ekonomiky.

Celkový vzkaz z červencového průzkumu lze shrnout tak, že růst české ekonomiky zpomaluje, nejedná se ale o žádné drama.
Z tohoto pohledu nejde o překvapení.

Pro celý rok 2019 očekávám růst HDP České republiky zhruba na úrovni 2,3 % a slabší růst HDP je fakticky vítanou zprávou z toho důvodu, že povede k opadnutí inflačních tlaků a též se oslabí nerovnováhy v některých segmentech české ekonomiky, například na trhu práce.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.