Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Růst cen průmyslových výrobců v srpnu stagnoval

V meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců v srpnu zvýšily o 0,1 %, jejich meziroční dynamika zůstala na 2,1 %. K růstu nadále významně přispívaly ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 7,7 %. Ve svižném růstu pokračovaly i ceny producentů v oblasti potravinářství (o 3,7 %) reagující na rychle se zvyšující ceny agrárních vstupů. Za aktuálně mírnějším růstem cen výrobců stojí průsak nižších cen ropy na světových trzích do domácích cen.

V následujících měsících očekáváme, že inflace tuzemských producentů bude zpomalována nižší dynamikou cen v eurozóně. Naopak u ropy předpokládáme, že po výpadku saudské rafinérie bude její cena vyšší, což se s malým zpožděním promítne i do inflace u tuzemských producentů. Ve stejném směru pak bude působit i slabší kurz koruny. Ve zbylých měsících roku bude pokračovat i vyšší příspěvek cen elektřiny. V souhrnu tak očekáváme, že průměrný růst cen výrobců by měl letos dosáhnout hodnoty okolo 3 %, což je cca o 1 p.b. vyšší tempo oproti loňskému roku.

Přetrvávající vysoká poptávka po stavební produkci nadále urychluje ceny stavebních prací. Jejich meziroční růst v srpnu nicméně slabě zpomalil na 3,8 % z červencových 3,9 %. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví přitom byly meziročně vyšší o 3,2 %. I přes uvedené zpomalení očekáváme, že svižný růst cen ve stavebnictví bude pokračovat i v následujících měsících.

Meziroční růst cen zemědělských výrobců v srpnu značně zvolnil na 4,1 %. To bylo dáno propadem dynamiky cen u rostlinné produkce na 2,8 %, přitom v červenci tyto ceny rostly ještě o 16,7 %. Mírně nižší růst v srpnu zaznamenaly i ceny v oblasti živočišné výroby (5,7 %). Růst cen tržních služeb pro podniky dosáhl v srpnu 2,7 %, když se zvyšovaly především ceny reklamních služeb, pojištění a v oblasti zaměstnání.

Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.