Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Ruský rubl (RUB) zaznamenal druhý významný propad v řadě, v ranních hodinách odepisoval až 4,5 %

10.04.2018 | 11:01 0 Komentářů

Ruská měna v ranních hodinách významně oslabuje. Rubl táhne dolů zhoršující se ruská geopolitická situace a americké sankce.

Ruský rubl zaznamenal během ranních hodin v Evropě intenzivní propad o 4,5 % na 0,01570 rublu za americký dolar. Jedná se už o druhý výrazný jednodenní propad v řadě. V pondělí odepsal rubl 4 % a uzavíral na 0,01650 rublu za dolar. Reaguje tak na uvalení nových amerických sankcí na několik ruských firem. Mezi nimi i největšího světového výrobce hliníku společnost Rusal.Co, která ztratila v pondělí polovinu své hodnoty. (více informací zde) Dalším významným problémem je narůstající geopolitické riziko, které škodlivě působí na ruské finanční trhy.

„Poté, co se ruský bankovní systém vzpamatoval a trhy přestaly negativně vnímat již uvalené sankce, nové informace vzbudily na trzích paniku. Ta se projevuje hromadným prodejem akcií, a tak přímo působí na trhy měn a dluhopisů,“ řekla analytička Thu Lan Nguyen pracující pro německou banku Commerzbank.

Ruský rubl k americkému dolaru za dny 9.-10. dubna 2018

Ruský rubl k americkému dolaru za dny 9.-10. dubna 2018

Fixní výnos 30 letého dluhopisu se splatností v roce 2047 vzrostl na 5,49 % z pondělních hodnot (5,44 %) a hodnot z minulého týdne (5,19 %).

Zdroj: Financial Times, Market Watch, Bloomberg

Jan Paščenko, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.