Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Rumunský startup UiPath vstoupil na NYSE i za přispění českého fondu Credo Ventures

22.04.2021 | 12:56 0 Komentářů

Společnost UiPath zabývající se robotickou automatizací procesů vstoupila včera na newyorskou burzu NYSE. Cena jedné akcie byla stanovena na 56 USD, upsáno bylo v rámci IPO téměř 24 milionů kusů akcií. Výnos z primárního úpisu tak pro společnost činí 1,34 miliardy dolarů. Společnost byla ohodnocena na 29 miliard dolarů.

Celkem bylo v rámci IPO upsáno 23,9 milionů kusů akcií – 9,4 mil. ks na burzu poslala samotná společnost UiPath, 14,5 mil. ks na burzu umístili stávající investoři.

Před samotným vstupem na burzu společnost UiPath vybírala kapitál od investorů. Český fond Credo Ventures se zúčastnil prvních třech investičních kol, v nichž zainvestoval 8 milionů dolarů. Tím získal podíl v řádech jednotek procent. Postupně se části podílu zbavoval. Mezi další investory se zařadily fondy jako Sequoia Capital, T. Rowe Price či Google nebo Tencent.

Celkem se fondu Credo Ventures podařilo investici ve výši 8 milionů dolarů zněkolikanásobit, v přepočtu do českých korun se částka pohybuje v řádech miliard.

Společnost UiPath za poslední fiskální rok vykázala v tržbách 600 mil. USD. Jedná se o 81% meziroční nárůst. Výrazně se podařilo také stáhnout ztrátu z více než půl miliardy USD na 92 mil. USD. Počet zákazníku, mezi něž se řadí např. Google, Amazon, NASA, Bank of America či Airbus, se v období pandemie zvýšil o třetinu.

Akcie UiPath se na newyorské burze obchodují pod tickerem PATH a v předburzovní fázi posilují o 2,17 %.

 

Zdroj: Lupa.cz, Forbes

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.