Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Rumunská vláda se chystá zavést novou daň pro bankovní sektor; největší bilancí disponuje Erste

19.12.2018 | 09:06 0 Komentářů

Rumunská vláda se chystá zavést novou daň pro bankovní sektor. Největší bilancí na tamním trhu disponuje lokální jednotka skupiny Erste. Velkými rozvahami disponují také Banca Transilvania, Raiffeisen Bank International, Societe Generale’s BRD a UniCredit.

Velké západní banky, které dominují rumunskému bankovnímu odvětví musí nově počítat s novou překvapivou daní z bankovních aktiv, která by měla vejít v platnost v příštím roce. Lokální jednotka skupiny Erste – Banca Comerciala Romania – má na rumunském bankovním trhu největší bilanci ze všech tamních bank, která konkrétně ke konci třetího čtvrtletí činila 15,5 miliard eur.

Dalšími bankami, které disponují vysokými bilancemi jsou například Banca Transilvania, Raiffeisen Bank International, Societe Generale’s BRD a UniCredit.

O zavedení nové daně hovořil v televizním rozhovoru v úterý večer rumunský ministr financí Eugen Teodorovici, přičemž nově chystanou daň nazval „daní na chamtivost“. Teodorovici řekl, že nová daň by v roce 2019 měla do státní kasy přinést 775 milionů eur a přispět tak ke zmenšení státního deficitu. Ministr financí posléze dodal, že nová daň by měla ochránit občany před splácením příliš vysokých splátek; logiku tohoto na první pohled zvláštního výroku již však detailně nevysvětlil.

Daň by tak měla sloužit zejména k pokrytí výnosů, které banky generují díky výši svých rozvah v návaznosti na mezibankovní obchody s tamní centrální bankou. Měla by být přímo navázána na vývoj rumunské mezibankovní sazby ROBOR. Do ROBOR 1,5 % by daň měla být nulová, s rostoucími sazbami by měla graduálně růst a to až na úroveň 0,9 % z aktiv při ROBOR sazbě 3,01 až 3,50 %.

Erste dnes po otevření na pražské burze klesá o cca 5 %.

 

Zdroj: Bloomberg; Reuters

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.