Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Ropný trh by podle IEA mohl čelit převisu nabídky v roce 2020

29.10.2019 | 12:16 0 Komentářů

Mezinárodní energetická organizace ve svém posledním reportu snížila prognózu růstu poptávky po roce o 100 tisíc barelů denně na letošní a následující rok. Jako největší hrozby se v současnosti jeví obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou a vývoj odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) v úterý oznámila, že ropný trh v příštím roce bude čelit převisu nabídky nad poptávkou z důvodu silné produkce a slábnoucí poptávky po ní.

„V roce 2020 budeme svědky bohatě zásobeného ropného trhu,“ uvedl Keisuke Sadamori na Mezinárodním energetickém týdnu v Singapuru. „Přebytek nabídky ropy přetrvá do doby, než se zotaví poptávka po ní,“ dodal.

IEA v minulém měsíci snížil svoji prognózu poptávky po ropě o 100 tisíc barelů za den na letošní a nadcházející rok. Růst poptávky v roce 2020 se očekává stále solidních 1,2 milionu barelů denně.

Globální makroekonomická rizika jako jsou obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou anebo rizika spojená s Brexitem představují také silné riziko, řekl Sadamori.

Mapa zemí s prokázanými zásobami ropy; zdroj: Wikipedia

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a ostatní producenti ropy včetně Ruska, plánují snížení produkce o 1,2 miliónu barelů ropy denně od roku 2020 za účelem podpořit ceny ropy.

Nicméně množství nabízené ropy na trhu je podpořeno zejména zeměmi, které nejsou členy OPECu, jako jsou Spojené státy. Ty nabídku navyšují zejména nekonvenční ropou (tj. ropa, která je získávaná jinými než tradičními těžebními metodami (dehtové písky, ropné břidlice, biopaliva, termální depolymerizace organické hmoty a přeměna uhlí nebo zemního plynu)). Také Brazílie a Norsko budou v příštím roce produkovat více ropy, dodal Sadamori.

Na ropném trhu došlo nedávno k neobvyklé situaci, kdy Saudská Arábie byla v září donucena snížit těžbu ropy po tom, co teroristická organizace pomocí dronů podnikla útok na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco. Ačkoliv po útoku vznikly obavy ohledně zabezpečení dalších dodávek, tak rychlost jejich obnovení byla překvapivá a vneslo to zpět jistého ducha stability na trh s černým zlatem.

Zdroj: CNBC

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.