Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Ropný gigant Aramco pokračuje v přípravách IPO, Fio banka úpis akcií v Saúdské Arábii neumožňuje

22.11.2019 | 10:26 0 Komentářů

Saudskoarabská ropná společnost Aramco pokračuje v přípravách na primární úpis akcií na domácím saudskoarabském trhu Tadawul. Soustředit se bude na domácí a lokální investory. Fio banka úpis akcií v Saúdské Arábii neumožňuje.

Úpis Aramca se soustředí na domácí a lokální investory

Upisovací období bude trvat do 28. listopadu. Kontroverzní korunní princ Mohammed bin Salman původně cílil na valuaci alespoň 2 bilionů amerických dolarů a chtěl prodat 5 % za 100 mld. USD. Kvůli negativní reakci zahraničních investorů však nyní na burzu půjde zřejmě jen 1,5 % akcií za 25 mld. USD, což by společnost ocenilo na 1,7 bil. USD.

Saudská Arábie tak během IPO spoléhá především na domácí investory, píše deník The Financial Times, a globální banky byly upozaděny. Domácím individuálním chce prodat půl procenta společnosti, která jim nabízí i bonusové akcie, pokud je budou držet alespoň půl roku. Některé banky nabízí investorům krátkodobé bezúročné půjčky na akcie Aramca a některé bohaté domácí rodiny jsou podle deníku údajně tlačeny k investici. Další procento by si měly koupit lokální institucionální fondy.

Institucionální investoři mají obavy ohledně bezpečnosti ropné infrastruktury po nedávném útoku, úrovně korporátní správy a vlivu vlády na společnost. Také valuace jim přišla příliš vysoká, uvádí dále deník.

Společnost také nebude realizovat představení investorům mimo nejbližší sousední země. Road show v Evropě a Asii byla odvolána toto pondělí.

Fio banka úpis akcií v Saúdské Arábii neumožňuje

Do akcií Aramco by prostřednictvím Fio banky bylo možné investovat v případě, že by se společnost rozhodla své akcie zalistovat také na některém z trhů, kde Fio banka působí (tedy ČR, Německo a USA).

Dříve se objevily spekulace, že by společnost nejdříve mohla prodat část doma a poté na zahraničních burzách. Předseda rady ředitelů Aramco Yasir al-Rumayyan se na tiskové konferenci před třemi týdny nechal slyšet, že o listingu by mohlo být rozhodnuto v budoucnu.

Mezitím se však objevily zprávy o zrušení road show v zahraničí. Je proto otázka, zda je tento plán stále na stole.

Saúdskoarabská burza Tadawul

Historie saúdskoarabské burzy Tadawul se píše teprve 12 let, zahraniční investoři k ní mají přístup jen čtyři roky. Jejími členy jsou převážně domácí společnosti a několik zahraničních bank.

Zdroj: Reuters, CNBC, The Financial Times

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.