Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Ropa znovu atakuje hranici 105 dolarů za barel

27.03.2008 | 13:34 0 Komentářů

Celosvětové ceny ropy ve středu opět prudce zdražily po statistice zásob v USA jenž jsou největším světovým spotřebitelem společně s kombinací geopolitických nejistot a opětovného znehodnocení amerického dolaru. Komerční zásoby ropy USA v uplynulém týdnu nečekaně stagnovaly, zásoby benzínů a destilátů prudce klesly.

Trh podporovaly zprávy o stávkách ropných pracovníků v západní Africe a ve Francii, na ropu bohaté oblasti jižním Iráku došlo opět k eskalaci napětí.

Americká ropa WTI s květnovým dodáním vyskočila o $4,68 a uzavírala na $105,90 za barel. Severomořská ropy podražila o o $3,40 na $104 za barel.

Velmi slabé výsledky americké ekonomiky vzbuzují nejistoty z dalšího vývoje. Po oslabení dolaru skončilo krátké období výprodeje velkýchinvestičních fondů a do komoditních trhů včetně ropy znovu proudí spekulatvní investice.

Ropný trh je ale z dloudobého pohledu podpořen stanoviskem OPEC který nechce navýšit nabídku ačkoli byl k tomu několikrát vyzván Mezinárodní energetickou agenturou. V USA sice dochází k útlumu poptávky nicméně velmi silně roste v asiských rozvojových ekonomikách. Přetrvávající slabost dolaru opět přilákala velké investiční fondy které investují do dolarech kotovaných komodit.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.