Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Ropa WTI uzavírala na hranici 100 dolarů, Brent pod 100 dolarů za barel

25.03.2008 | 13:49 0 Komentářů

Celosvětové ropy v pondělí znovu klesly pod magickou hranici 100 dolarů za barel a částečně odrážely situaci na trhu s ohledem na pokles poptávky svázaný s výhledem růstu globální ekonomiky a meziročně vyšší hladinou zásob černého zlata klíčových spotřebitelů. Zpevňující kurz dolaru a přetrvávající hrozba recese v USA tlačily i po prodlouženém víkedndu na ceny ropy ve světě.

Americká ropa WTI s dodáním v květnu zlevnila potřetí v řadě a to o 98 centů a uzavírala $100,86 za barel. Průběžně cena propadla na $99,95. Květnový futures ropy Brent poklesl o 54centů na $99,86 s intradenním minimem $98,92.

Sada ekonomických opatření americké centrální banky a vlády Spojených Států se částečně promítla v zotavení dolaru i akciového trhu. Rekordní ceny ropy nad 110 dolarů přitahované slabým kurzem dolaru už ale fundamentálně neodrážely stav nabídky a poptávky ve světě. Krize páté největší investiční banky Bear Stearns vedla velké investiční fondy k rozvazování spekulativních dlouhých pozic v komoditním trhu. Cena ropy tak mezitýdenně zlevnila o více jak 10%. Ceny drahých kovů dokonce o několik desítek procent.

Podle analytiků bude nižší poptávka po ropě ve 2Q, hrozba recese v USA a dolar mimo rekordních minim tlačit na zlevnění cen ropy.

V tomto týdnu se všeobecně očekává další navýšení zásob ropy v USA a růstový trend pro celé druhé čtvrtletí. Podle analytiků Goldman Sachs dojde na jaře k poklesu cen ropy k hranici $90 za barel když ve zpomalení poptávky se projeví zpomalení americké ekonomiky a právě drahá ropa. Velmi vysoká poptávka rozvojového světa může v dlouhodobém výhledu ceny ropy znovu vytlačit nad 100 dolarů.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.