Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Ropa WTI nad 121 dolary za barel

22.08.2008 | 10:41 0 Komentářů

Cena americké lehké ropy ve čtvrtek vyskočila o 5,62dolarů na $121,18 za barel poté co rostly geopolitické nejistoty ve světě a oslaboval americký dolar. Polsko a USA ve středu podepsaly dohody o umístění amerického protiraketového deštníku jen 180 km od hranic s Ruskem. Ruské ministerstvo zahraničí reagovalo hrozbami odvetných kroků a není vyloučeno že jedním z nich mohou být omezené dodávky ropy a plynu do Evropy.

Rusko je společně se Saúdskou Arábií největší světový producent černého zlata s denní produkcí okolo 10 mil barelů denně. Ruská vojska stále manévrují v Gruzii, zvyšují napětí ve světě a ohrožují suverenitu bývalé post sovětské republiky. OSN požaduje okamžité stažení vojsk a ozývají se hlasy z USA o izolaci Ruska mimo G8 i WTO za agresi v Gruzii.

Před týdnem musel britský gigant BP uzavřít z bezpečnostních důvodů jeho ropovod z Baku do Supsa v Azerbajdžánu s denní kapacitou 150 tis b/d. V současnosti jím protéká asi 90 tis b/d. Rusko-gruzínský konflikt narušil globální dodávky a vytváří nejistotu ohledně dostatečné nabídky z této oblasti. Další ropovod BP Plc Baku-Tbilisi-Ceyhan byl poškozen požárem na turecké straně teroristickou organizací PKN a bude spuštěn teprve příští týden.

Lehká americká ropa s dodáním v říjnu dnes zaznamenává čtvrtý den růstu posobě. Dopoledne zdražuje o 34centů na $121,53 za barel. Severomořská ropa Brent stagnuje na $120,16 za barel poté co ve čtvrtek vylétla o 5,8 dolarů.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.