Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

Ropa výrazně posiluje po posledních událostech ve světě

02.04.2019 | 10:54 0 Komentářů

Ropa Brent a WTI posiluje v reakci na pozitivní makroekonomická data ze dvou největších světových ekonomik, možného uvalení dalších sankcí vůči Íránu a slabé dodávky z Venezuely.

Ceny ropy Brent a WTI (americká lehká ropa) dosáhly na nová letošní maxima od první poloviny listopadu roku 2018, když barel ropy Brent se momentálně obchoduje za cenu 69,05 USD a ropa WTI 61,69 USD.

Ceny ropy dosáhly na svá nová letošní maxima po té, co USA uvedly, že zvažují další sankce vůči Íránu, které by zasáhly klíčové oblasti íránské ekonomiky, jež sankcemi dříve zasaženy nebyly, uvedl v pondělí asistent Donalda Trumpa. Dále navrhnul, aby Spojené státy nemohly prodloužit výjimku k prominutí sankcí na íránský vývoz skupině osmi dovozců, která vyprší příští měsíc.

V minulém týdnu také došlo k „blackoutu“ v ropné společnosti ve Venezuele z důvodu nedostatečně dodávky elektrické energie, což v kombinaci se sankcemi ze strany spojených států přispělo k ještě většímu snížení dodávek ropy. Provoz byl v pátek obnoven.

Dále k růstu cen přispěly také výsledky průzkumu zpravodajské agentury Reuters, které ukázaly, že nabídka ropy kartelu OPEC v březnu klesla na čtyřleté minimum. Dále jejich růst podpořily pozitivní makroekonomická data ze Spojených států amerických a Číny, která zmírnila obavy ze zpomalování světové ekonomiky.

 

Vývoj ceny ropy Brent (za barel) od 1. listopadu roku 2018 do 2. dubna 2019; Zdroj: [Bloomberg]

Vývoj ceny ropy WTI (za barel) od 1. listopadu roku 2018 do 2. dubna 2019; Zdroj: [Bloomberg]

 

Zdroj: CNBC

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.