Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Ropa uzavřela týden poklesem o 7pct

21.03.2008 | 15:49 0 Komentářů

Celosvětové ceny ropy průběžně klesaly ve čtvrtek pod hranici 100 dolarů za barel, hrozba recese v USA spojená s globální úvěrovou krizí a prodloužený víkend na Velký pátek byly vodítkem k rozvazování dlouhých pozic v trhu.

Aktivní květnový futures ropy WTI ve čtvrtek zlevnil o 70centů a uzavíral na 101,84 za barel, cena se intradenně dotkla nejnižší hladiny od 26.února $98,65. Na počátku týdne ale vystoupala na $110,4. Stejný kontrakt ropy Brent poklesl o 30centů na $100,4 a intradenně testoval $98 za barel.

Makrodata z USA nebyla povzbudivá. Týdenní žádosti o podporu stouply na dvouměsíční maximum zatímco počet lidí pobírající dlouhodobě podporu v nezaměstnanosti vyskočil na nejvyšší číslo za poslední 3 ½ roku. Negativní sentiment a silnější dolar způsobil výprodejní tlak takřka všech druhů komodit.

Podle analytika Johna Kilduffa z MF Global může na ropném trhu dojít k mnohem hlubší korekci pokud trh rychle prolomí klíčovou rezistenci v oblasti 100 dolarů za barel. Další pohyb by potom byl možný až do oblasti $97 a $95. Podle analytika Sucden Michela Davise pokaždé když rostla averze vůči riziku docházelo na ropném trhu jen k dočasné korekci. Tentokrát ale mají medvědi evidentní důkaz že došlo k zániku na straně poptávky.

Poslední data komerčních zásob z USA naznačují že celková poptávka po ropě a produktech v uplynulých 4 týdnech poklesla o 3,2% což potvrzuje že globální turbolence finančního trhu mění schema spotřebního vzorce. Jako býčí se jevil nižší než očekávaný růst zásob ropy a nečekaně vyšší pokles benzínů a destilátů což ale trh na úkor stavu celkové poptávky a úvěrové krize přehlédl.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.