Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Ropa před statistikou zásob v poklesu

19.03.2008 | 15:11 0 Komentářů

Cena americké ropy WTI v úterý odpoledne zlevňovala o více jak 3 dolary v očekávání že zásoba černého zlata největšího světového spotřebitele v uplynulém týdnu opět rostla.

Americká centrální banka v úterý znovu snížila hlavní úrokovou sazbu aby předešla recesi, akciový trh se vzepjal k nejsilnějšímu růstu za posledních 5 let na který zareagoval komoditní trh včetně ropy a dolar částečně získal půdu pod nohama.

Evropské akcie ale od rána ztrácejí když obavy ze zhoršující se situace na globálním úvěrovém trhu a recese v USA poslaly finančního sektor do červených čísel. Na tento vývoj zareagovala i cena ropy. Odpoledne zlevňoval dubnový kontrakt WTI který dnes expiruje o 3dolary na 106,40 za barel, květnový futures ropy Brent klesal o 2,53dolarů na $103,03.

Ve střednědobém výhledu nelze čekat výrazné zlepšení globálních makrodat což by mohlo zvrátit dosavadní ostrý býčí ropný trend. Cena by se tak mohla dostat zpět pod 100 dolarů i níž. Na druhou stranu bude oslabující dolar a odliv investic z akciového trhu přitahovat investice do energetického sektoru.

Trhy rovněž sledují spor mezi Exxon Mobil a Venezuelou o majetek. Britský soudní dvůr včera zrušil zmrazení majetku Exxon Mobil za 12 miliard dolarů ve Venezuele. Venezuelský ministr ropného průmyslu Ramirez navzdory vítězství pohrozil že bude stát požadovat odškodnění. Venezuela rovněž přerušila dodávky ropy pro rafinerii Exxon v Chalmette, Louisiana.

Průměrné tržní odhady očekávají že zásoby ropy v týdnu do 14.března stouply o 2,1 mil barelů a zásoby benzínů a destilátů poklesly o 1,3mil resp 0,8mil barelů a výkon rafinerií stagnoval na 85%.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.