Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Ropa opět blízko minim

19.01.2009 | 12:03 0 Komentářů

Cena ropy se opět dostala do blízkosti dlouhodobých minim. V případě zítra expirujícího únorového kontraktu (CLG9) je to cca 35 USD. V případě březnového kontraktu (CLH9), který od svého předchůdce přebírá roly nejobchodovanějšího, se jedná o zhruba 42 USD. Za povšimnutí stojí vysoký rozdíl v kurzu mezi kontrakty s různým měsícem dodání, za kterým stojí víra trhu v budoucí růst ceny ropy. Podobnou situaci jsme mohli vidět i před měsícem, kdy vypršel lednový futures.

Za oslabením ropy v posledních dvou týdnů stojí zprávy, které naznačují mimořádně špatný stav světové ekonomiky a potvrzují tak pesimističtější scénáře vývoje včetně poklesu fyzické poptávky po ropě. Současné ceny, které neumožňují rozsáhlejší investice do vyhledávání a zprovoznění nových ložisek, jsou v dlouhodobé perspektivě těžko udržitelné. Odtud tedy výše zmiňované očekávání budoucího růstu ceny a vysoký spred mezi kontrakty s různým datem vypořádání.

Krátkodobější pohled však již není tak optimistický. Viděno očima technické analýzy, nelze zatím o obratu na ropě hovořit. Grafy naznačují pohyb do strany s možným vytvářením nových dlouhodobý minim. Ropa se stále nachází v širším sestupném pásmu, jehož horní hranice se nyní nachází v blízkosti 50 USD. Spodní hranice je značně vzdálena a ponechává tak dostatečný prostor pro oslabení. Na cestě k jihu bude ropa (respektive její březnový futures) hledat podporu v okolí 40,50 a 38 USD (předvánoční minimum). Růstové snahy budou tlumeny rezistencí na 50 a mezi 55 a 58 USD.

Cena ropy s dodáním v březnu (CLH9, QMH9) aktuálně oslabuje o 0,78% na 41,94 USD za barel.

Fio, burzovní společnost, a.s., Daniel Marván
Dozor nad Fio, burzovní společností, a.s. vykonává Česká národní banka.

http://www.fio.cz/zpravodajstvi_prohlaseni.itml

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.