Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Ropa: Nová opatření posílají cenu ropy dolů a narušují ekonomické výhledy

02.11.2020 | 12:13 0 Komentářů

Zavádení nových opatření v Evropě má negativní dopad na cenu ropy, která zaznamenává největší pokles od dubna.

Cena ropy začátkem týdne zanamenává největší pokles od dubna, a to především kvůli obavám z nových „lockdownů“, které mají za účel zamezit šíření viru. Tato opatření zasáhnou poptávku po pohonných hmotách, píše deník The Financial Times.

Evropská ropa Brent dnes zatím poklesla o více jak 4,6 % na 35,74 USD za barel a dosáhla nejnižší úrovně od května, kdy ekonomové zahrnuli vliv zavedených opatření do budoucího vývoje ropy. Americká ropa WTI oslabuje o 6 % na 33,64 USD.

V sobotu vystoupil britský premiér Boris Johnson, který oznámil zavedení opatření. Pár dní před ním oznámila restrikce vláda Německa a Francie.

Analytici a obchodníci se snaží odhadnout, do jaké míry budou mít opatření vliv na poptávku po ropě. Skupina zemí vyvážející ropu OPEC již naznačila, že globální poptávka po ropě poklesne o 10 % tento rok na průměrných 90 mil. barelů za den a očekávala, že se mohla dostat na 95 mil. barelů za den přes zimní období. Tento odhad je nyní ohrožen, Rystad Energy očekává, že Francie a Nemecko, které za normálních okolností dohromady spotřebují 4 mil. barelů za den, by mohli následující měsíc vlivem restrikcí snížit spotřebu o dalších 1,7 mil. barelů za den.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) již v září upravovala svůj výhled ohledně vývoje ceny ropy kvůli nedostatečné poptávce a očekávala, že by se situace mohla stabilizovat v roce 2021.

Zdroj: The Financial Times

Martin Singer, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.