Středa 20. října. Svátek má Vendelín.

Ropa nejvýš za sedm let, OPEC odmítá navýšit produkci

05.10.2021 | 12:12 0 Komentářů

Cena ropy dosáhla nejvyšší ceny za posledních sedm let poté, co skupina OPEC a její spojenci odmítli přistoupit ke zvýšení denní produkce. Rozhodnutím se skupina obrátila také zády Bílému domu, který volal po řešení energetické krize.

Rostoucí cena energií, fronty na čerpacích stanicích, mizející podnikové zásoby a volání světové velmoci o zvýšení produkce jsou důsledky plynoucí z nedostatku černého zlata. Podniky v Evropě a Asii sužují omezené dodávky energie, které vyhnaly cenu zemního plynu a uhlí na nejvyšší úroveň v historii. Z útrob pandemicky vytvořeného dna se dostávala také cena ropy, které vykazovala pozitivní trend plynoucí primárně z oživení hospodářské aktivity.

Vývoj energetických komodit za poslední rok, cena uhlí vzrostla o historických 313 %, zemní plyn o 128 % a ropa meziročně téměř zdvojnásobuje hodnotu při 98,7% zhodnocení (zdroj: Bloomberg)

Ve druhé polovině září se přitom diskutovalo ještě o tom, že by na trhu s ropou mohl vzniknout přebytek zásob, který by se zákonitě projevil v jejím tržním poklesu ceny. O dva týdny později však cena dosáhla při 77,9 dolarů za barel nejvyšší úrovně za posledních sedm let a namísto přebytku se firmy potýkají s kritickým nedostatkem.

Dodatečným zvýšením denní produkce energetické komodity mohla firmám a spotřebitelům ulevit skupina OPEC, po čemž také pro stejný důvod volal Bílý dům. Včera však OPEC navzdory varováním o nerovnováze mezi nabídkou a poptávkou rozhodla, že vytrvá u původního plánu postupného navyšování produkce o 400 tis. barelů za den měsíčně.

Rozhodnutí přimělo světové ekonomy zohlednit myšlenku o růstu nákladové inflace, která může narušit ekonomické zotavení v již tak vyhroceném inflačním prostředí.

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times

Martin Singer
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.