Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Ropa na pětiměsíčním minimu

02.09.2008 | 18:17 0 Komentářů

Globální ceny ropy zaznamenaly v úterý jednu z nejhlubších korekcí v historii poté co se nenaplnila hrozba bouře století která by poničila ropnou infrastrukturu v Mexickém zálivu a globální ekonomika zpomaluje což se projevuje poklesem poptávky.

V úterý dopoledne říjnový kontrakt lehké americké ropy na Nymex prudce klesl o $5,46 na intradenní minima a nejnižší hladinu od 9.dubna $105,46 za barel. Cenové rozpětí obchodování bylo úctyhodných $11,79 s denním maximem $117,25. Stejný kontrakt severomořské ropy Brent dnes sklouzl o $5,27 na pětiměsíční minimum $104,14 za barel.

Na trhu zavládlo uklidnění poté co se Gustav přibližoval k ropným věžím v zálivu a rafineriím na pobřeží Louisiany a jeho intenzita slábla. V New Orleans a okolních oblastech způsobila bouře mnohem menší škody než se očekávalo. Jakmile obavy z bouře ochabovaly začali obchodníci rychle měnit své strategie. Pozornost zaměřili na zpomalení ekonomik ve světě zejména prokazatelné utlumení poptávky na trzích rozvojového světa v Číně a Indii.

OPEC situaci pozorně monitoruje a některé členské země již vyjádřily záměr hlasovat o snížení nabídky. Řádná schůzka kartelu se uskuteční 9.září ve Vídni.

Hurikán Gustav si podle dat Platts vynutil uzavřít 2,4 mil b/d očišťovací kapacity rafinerií zhruba 15% celkové kapacity USA. Potvrvá den nebo dva než ropné společnosti a producenti zemního plynu vyčíslí škody. Guvernér státu Louisiana Bobby Jindal uvedl hrubý odhad uzavírky více jak 20% produkce ropy a zemního plynu v Mexickém zálivu.

Ještě nedozněly obavy z hurikánu Gustav a již je na obzoru další hrozba a tou je tropická bouře Hanna která by měla dorazit k pobřeží Georgie a Jižní Karolíny v závěru týdne a cestou zesílit na hurikán nejvyššího stupně. Další tropická bouře Ike se přiblíižuje k Bahamskému pobřeží a může během 36 hodin zesílit na hurikán. Září bývá vrcholem hurikánové sezóny v Atlantiku.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.