Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Ropa klesla k hranici $133 za barel

18.06.2008 | 12:10 0 Komentářů

Globální ceny ropy ve středu zlevňovaly v očekávání navýšení produkce klíčového producenta OPEC Saúdské Arábie. Ráno oslaboval aktivní termínový futures lehké americké ropy o 85centů na $133,16 za barel, cena severomořské ropy Brent ztrácela 72centů a dotkla se hranice $133 za barel.

Dnes může zahýbat s cenami stav týdenních inventářů ropy největšího světového spotřebitele USA. Podle některých analytiků by ale ceny ropy mohly zlomit značku 130 dolarů ještě do nedělní mimořádné schůzky producentů a spotřebitelů v Saúdské Arábii. Očekává se že Saúdové oznámí zvýšení produkce o 200 tis b/d od července právě po této schůzce. Ekonomové ale vyjadřují pochybnosti zda bude mít toto kosmetické navýšení dlouhodobý efekt a zastaví rostoucí cenovou křivku. Na schůzce G8 v japonské Osace vyjádřili ministři financí obavy z rekordních cen ropy které představují hrozbu pro globální ekonomiku.

Druhý největší producent OPEC Irán, čelící dalším sankcí RB OSN za svůj kontraverzní jaderný program, se tvrdě postavil proti postoji Saúdské Arábie bez přechozího schválení členských zemí kartelu OPEC. Nový iránský zástupce OPEC Ali Khatibi v úterý uvedl

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.