Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Ropa klesá kvůli snížení očekávané poptávky a růstu nabídky

11.09.2014 | 14:31 0 Komentářů

Severomořská ropa Brent a americká WTI poklesla na 16 měsíční minima, když Mezinárodní agentura pro energetiku (EIA) snížila očekávání ohledně poptávky po ropě na letošní a příští rok.

Futures na ropu WTI pro říjen (CLV4) klesají o 1,22 % na 90,55 dolaru. Severomořská ropa Brent klesá o 1,29 % na 96,78 dolaru. EIA snížila očekávání kvůli oslabení ekonomického růstu zejména v Číně. Spolu s poklesem ceny postupně klesá produkce v některých zemích kartelu OPEC. Podle EIA Saudská Arábie v srpnu snížila produkci ropy o 330 tis. barelů denně na 9,68 mil. barelů denně.

Ropa ale neklesá jen kvůli poklesu poptávky. Dalším důvodem je růst produkce v USA. Americké zásoby surové ropy minulý týden poklesly méně, než se čekalo. Produkce v USA stoupá i díky technologickému pokroku, který umožňuje těžit ropu z břidlic.

Cenu ovlivňují i geopolitická rizika. Irák, který je druhý největší producent ropy v kartelu OPEC, má na jihu tři čtvrtiny území pokryté ropnými ložisky. Včera americký prezident Barack Obama oznámil „vytrvalou“ snahu zničit extremisty islámského státu v Iráku a Sýrii. Spolu s USA budou bojovat i spojenci z Blízkého východu, jako je Saudská Arábie a Jordán, kteří v operacích mají hrát důležitou roli.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.