Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Ropa klesá, hurikán Gustav nezesílil

01.09.2008 | 16:37 0 Komentářů

Ceny ropy v pondělí výrazně zlevňují tím jak se nepotvrdily prognózy nejhorší bouře století v USA. Hurikán Gustav udeří na pevninu státu Louisinana v intenzitou tři a donutil uzavřít 9 rafinerií a téměř celou produkční kapacitu ropy a zemního plynu Mexického zálivu.

V 15:30 zlevňoval zářiový kontrakt lehké americké ropy v elektronickém obchodování o $2,24 na $113,22 když se cena intradenně propadla až o $3,01 na $112,45 za barel. Ostře dolů zamířily i futures na ropné produkty a zemního plynu. Přední kontrakt severomořské ropy Brent klesal v Londýně o $2,59 na $111,46.

Pondělní modely předpovědi počasí NWS odhadují že hurikán Gustav udeří na pobřeží Spojených Států v pondělí později odpoledne. Bouře se pohybuje severozápadně rychlostí 25km/h a maximální síla větru dosahuje 184km/h. Varování bylo vydáno pro celé pobřeží Loisinany a Mississippi, částečně pro stát Texas. Ropné společnosti uzavřely 96% ropné produkce a 82% produkce zemního plynu v zálivu. Přinejmenším 12,5% očišťovací kapacity bylo mimo provoz a ostatní společnosti snížily výkon před hrozbou bouře která měla nabrat na síle a překonat hurikán Katrina. Přístav v Louisinaně který je jako jediny schopný vykládat největší ropné tankery zastavil všechny operace už v neděli.

Hurikány Katrina a Rita v roce 2005 zničily v Mexickém zálivu více jak 100 ropných plošin a způsobily obrovské škody rafineriím. Téměř 2 miliony lidí uprchlo před bouří z Louisinany a dalších 11 milionů v pěti státech federace se připravuje na úder rychle postupující bouře která se po 3 letech opět nevyhne městu New Orleans. Burza Nymex vyhlásila pro všechny kontrakty zemního plynu s termínem doručení srpen a září zásah vyšší moci poté co uzavřela přístavy a rozbočovač Henry Hub.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.