Čtvrtek 21. října. Svátek má Brigita.

Ropa již umazala dvě třetiny ztrát z konce minulého roku

25.04.2019 | 15:50 0 Komentářů

Ropa Brent dnes dopoledne zpevnila nad 75 dolarů za barel a je tak nejdražší od konce října 2018. K růstu velkou měrou pomohlo rozhodnutí americké administrativy neprodloužit výjimky ze sankcí na dovozy íránské ropy jejím hlavním odběratelům. Napětí na trhu s ropou je znát čím dál více a některým producentům tak vysoké ceny příliš nevoní. Červnové zasedání OPEC+ tak může naznačit další změnu v produkční politice kartelu.

Cena ropy od začátku roku pokračuje ve strmém růstu poté, co v prosinci ropný kartel OPEC+ odsouhlasil produkční škrty, aby vybalancoval nabídkovou stranu ropy, vyhnul se tak přebytku na trhu a stabilizoval padající cenu ropy. Jak se ukázalo začátkem letošního roku, tak kartel snižoval produkci více, než se očekávalo a pomohl tak k růstu ropy na aktuální úrovně. Rostoucí americká produkce v kombinaci se zpomalujícím globálním růstem nedokázala zastavit cenu ropy v růstu a ta díky geopolitickým rizikům z Libye a Venezuely umazala více jak 2/3 ztrát z konce minulého roku.

Jedním z hlavních fundamentů, který ovlivnil jak změny v produkční politice kartelu OPEC+ tak výkyvy na ceně, byly americké sankce na íránskou ropnou produkci a následné výjimky ze sankcí. Ty se začátkem týdne americká administrativa rozhodla neprodloužit za 1. květen a dovozci íránské ropy budou od příštího měsíce čelit americkým sankcím. Ty mají zredukovat íránskou produkci na nulu a dostat Irán pod silný ekonomický tlak. Nelze však očekávat, že dovozy íránské ropy omezí všechny státy a zároveň stovky tisíc barelů budou putovat z Iránu neoficiální cestou, tudíž je cíl zredukovat produkci na nulu nereálný. Mezi hlavní dovozce íránské ropy patří Čína, Turecko, Itálie, Indie a Japonsko. Již před zavedením výjimek ze sankcí přicházely z Indie a Číny zprávy o možném barterovém obchodu nebo nakoupení ropy jinou měnou, čímž by se státy vyhnuly americkým sankcím. I přesto lze očekávat pokles v produkci, který by mohl ohromit trh s ropou a dostat její cenu na ještě vyšší úrovně.

Některé státy vyšší ceně ropy příliš nefandí. Americký prezident opakovaně volá po levnější ropě, které podle něj podpoří globální ekonomiku v expanzi. Vyšší ceny se kvůli možnému poklesu poptávky ze strany rozvíjeních se ekonomik začíná obávat také Rusko, ačkoliv její náklady na těžbu jsou výrazně vyšší jako například ve Spojených státech, kteří z vyšších cen těží nejvíce. Proto by měla případný výpadek íránské produkce vykrýt Saudská Arábie. Pro tu je klíčové zasedání OPEC+ v červnu, kdy s největší pravděpodobností opět přehodnotí produkční politiku za účelem snížení napětí na trhu. Do té doby však může ropa Brent atakovat 80 dolarů za barel, což potvrzuje mimo jiné přesvědčení, že v druhé polovině roku by měl růst globální ekonomiky díky stimulům z Číny a zmírnění tlaku na země eurozóny zrychlit.

Autor: Štěpán Hájek, analytik Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.