Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Ropa čelí nejistotám

20.04.2011 | 09:17 0 Komentářů

Washington a Saúdská Arábie, světový líder v produkci ropy, sdílejí stejný názor na produkci ropy. Obě velmoci jsou přesvědčené, že jeho dodávky na trh jsou dostatečné a zvyšovat těžební kvóty není zapotřebí. Prezident Barack Obama včera dokonce prohlásil, že nynější ceny ropy jsou dílem spekulantů, kteří vyhnaly cenu barelu až na $125.

Francie, snažící se prosadit regulaci, která se týka obchodování s komoditami jako jednu z hlavních priorit předsednictví G20, je podobného názoru.

Jak se odrazí stanovisko Washingtonu a Saúdské Arábie v kombinaci s globálním oživením spotřeby, politickými nepokoji a následným rizikem přerušení dodávek? Poskytnou tyto události během druhého čtvrtletí 2011 cenám ropy podporu nebo ne? Čtěte makroekonomický výhled Saxo Bank

Během ledna cena surové ropy rostla souběžně s akciovými trhy a prognózami zvýšené poptávky, avšak poté, co vypukli nepokoje na Blízkém východě a v severní Africe, její růst ještě nabral na rychlosti. Pokud by však cena ropy zůstala po delší dobu na zvýšené úrovni přesahující 100 USD, pak už nelze přehlížet vliv, jaký to bude mít na spotřebu a růst: v roce 2008 vysoké ceny ropy bezpochyby pomohly odstartovat následnou recesi. V průběhu roku 2008 se ropa WTI po dobu sedmi měsíců obchodovala na ceně přesahující 100 USD a během této doby v průměru dosahovala téměř 120 USD.

Míra dopadu vyšších cen ropy na jednotlivé země se liší, ale např. v USA se má obecně za to, že 10% nárůst cen ropy způsobuje pouze 0,2% pokles HDP.

Očekávaní Saxo Bank ohledně ropy

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.