Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Rekordy na Wall Street neberou konce, Pfizer táhne cestovní ruch vzhůru a zatápí konkurenci

05.11.2021 | 19:25 0 Komentářů

Americké akciové indexy opětovně posouvají svá historická maxima, když unisono zpevňují v čele s tradičním indexem Dow Jones, posilující o více než 0,5%. Širší index S&P 500 přidává téměř 0,4%, technologický Nasdaq pak 0,2%. Podaří-li se Nasdaqu dnes uzavřít v zeleném, znamenalo by to desátou růstovou seanci v řadě!

Trhům dnes hraje do karet silný říjnový report z trhu práce, který odhalil vyšší než očekávaný počet vytvořených pracovních míst a současně rychlejší pokles nezaměstnanosti. Současně ale optimismus podpořilo oznámení farmaceutického gigantu Pfizer (PFE +7%) pozitivních výsledků z testování léku proti covidu, podaného v rané fázi nemoci. Podání žádosti ke schválení léku ze strany FDA je na spadnutí. Reportovaná vysoká účinnost léku a minimum hospitalizací masivně stimuluje sektor cestovního ruchu, zatímco konkurenti Pfizeru, zejména pak na straně vakcín, rapidně propadají v čele s Modernou (MRNA) odepisující 20%. Nekonečný covidový příběh tímto významně přibližuje světlo na konci tunelu.

V čele sektorového růstu dnes figurují energie (+1,7%) na pozadí skokového posunu vzhůru ceny ropy o 3,4% nad hladinu 80 USD/barel, zemní plyn nicméně ztrácí cca 3% na 5,54 USD/mmbtu. Jediným ztrátovým segmentem zůstává zdravotnictví (-1,3%), když významní hráči na poli s covidem výrazně ztrácí při prezentovaném úspěchu Pfizeru.

Směrem výš dnes ale míří také bezpečné přístavy – určitě překvapí solidní růst dluhopisů napříč splatnostmi při poklesu výnosu referenčního 10letého dluhopisu na 1,45% ze včerejších 1,52%, aneb  trhy opět slyší na inflaci coby dočasný jev. Vyšší zisky si připisují též drahé kovy, zlato i stříbro přidávají shodně 1,3%.

Korporátní pohyby dnes vykazují na předních místech citelné mezidenní změny v návaznosti na oznámení Pfizeru. Farmaceutické spol. leží v suterénu, zatímco cestovní ruch září v čele se spol. Expedia Group (EXPE +15%).

Index S&P 500 +0,38 % na 4698,01 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +1,7 % Zdravotní péče -1,3 %
Zbytná spotřeba +1,1 % Finanční sektor +0 %
Průmysl +1 % Reality +0,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Expedia Group (EXPE) +15 % Moderna (MRNA) -20 %
Live Nation Entertainment (LYV) +15 % Merck (MRK) -8,9 %
Royal Caribbean Cruises (RCL) +8,5 % Bio-Rad Laboratories (BIO) -8,0 %
Carnival Corp (CCL) +8,0 % West Pharmaceutical Services (WST) -7,0 %
Pfizer (PFE) +7,9 % Regeneron Pharmaceuticals (REGN) -5,8 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.