Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Rekordní míra úspor v USA a obavy z deflace v Evropě

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Páteční trhy se zpočátku ubíraly směrem vzhůru, nicméně brzy odpoledne se nálada otočila.
Jeden z největších poklesů vedla farmacie Sanofi-Aventis ( -8,1 %) po snížených doporučeních v obavách z možných vedlejších účinků jejího léčebného programu na diabetes. Energetické a petrochemické společnosti klesaly s ropou (např. BP -0,59 %, Royal Dutch Shell -0,53 %), těžaři zase následovali ceny kovů, zejména mědi, také směrem dolů (např. BHP Billiton -0,7 %, Rio Tinto -0,96 %).
Z technologií rostl německý Infineon po několika zvýšených doporučeních.
U bankovních titulů byla nálada smíšená – UBS klesla o 5,37 % po oznámení ztráty ve 2. čtvrtletí a potřeby navýšit kapitál o cca 3,5 miliardy USD. Oproti tomu řada jiných bank v Evropě rostla po oznámení faktu, že se investoři ve Spojených státech vrací k akciovým a derivátovým obchodům.
Odpoledne přišla řada makrodat, která do značné míry ovlivnila další vývoj. I přesto, že příjmy i spotřeba domácností v USA rostly více, než se čekalo, a spotřebitelská důvěra také překonala očekávání analytiků, nabraly odpoledne trhy obrácený směr a dostaly se do mínusových čísel. Dle mého názoru za tímto poklesem stály zejména obavy z vysokého tempa růstu úspor, který naznačuje, že i když lidé utrácí více díky penězům, které do ekonomiky napumpovala americká vláda, obyvatelstvo si radši šetří více a více na případné zlé časy. To ukazuje, že strach z dalšího poklesu, či přinejmenším pomalejšího zotavování ekonomiky, je stále přítomen. A právě tento strach a obava z utrácení může dle mnohých analytiků zotavování ekonomiky ztížit. Míra úspor v USA se dostala na 15-ti letý rekord 6,9 %. K výše zmíněným obavám se, myslím, přidalo i vybírání zisků – pozitivní data o spotřebitelské důvěře a příjmech i výdajích, pak šla trochu stranou.
V Evropě se ještě projevily posílené obavy z deflace, když se dopoledne oznámená míra inflace v německu dostala na 0,1 %. Obavy z pádu cenové úrovně v příštích měsících přispěly k negativnímu závěru pátečního obchodování.
Indexy v Evropě i USA končily v mínusových číslech v řádech desetin procent s výjimkou NASDAQu ( +0,3 % ). Nicméně vzhledem k faktu, že např. Eurostoxx50 otevíral přes procento v plusu a končil -0,52 %, byla intradenní výkonnost evropských trhů v pátek horší než trhů v zámoří. Jan Michelfeit, Commerzbank

Zdroj: Commerzbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.