Pondělí 19. října. Svátek má Michaela.

Řecko oficiálně požádá MMF a eurozónu o pomoc

23.04.2010 | 17:08 0 Komentářů

Řecko dnes oficiálně oznámilo, že požádá Mezinárodní měnový fond a ostatní členy eurozóny o poskytnutí finanční pomoci. Před 2 týdny se evropští představitelé dohodli, že Řecku poskytnou 3letou půjčku až do výše 30 mld. eur a dalších 15 miliard eur poskytne MMF. Úrok by měl být 5%, což je výrazně méně, než za kolik by si Řecko půjčilo na trhu (6-9 %).
Ovšem v některých zemích, především v Německu, dohoda vyvolává odpor na politické scéně i u veřejnosti. Společná pomoc v řadě zemí, včetně Německa, vyžaduje schválení vlád a parlamentu. Proto panovaly obavy, zda bude pomoc rychle aktivována, nebo v Německu dokonce zamítnuta či pozastavena ústavním soudem. Navíc půjčka umožňuje překlenout problémy na 3 roky a objevily se obavy, že se jedná pouze o krátkodobé řešení a odsunutí řešení do budoucnosti. Nervozitu zvýšily i zprávy, že šéf Bundesbanky Weber na uzavřeném jednání v německém parlamentě prohlásil, že náklady na záchranu Řecka mohou být až 80 mld. eur, tj. dvojnásobek dohodnutého plánu.
O víkendu se proto očekává velmi intenzivní jednání mezi představiteli eurozóny, EU, Řecka a MMF. Zatím bylo oznámeno, že řecký ministr financí bude v sobotu ve Washingtonu jednat s prezidentem MMF Strauss-Kahnem. Víkendová jednání uvnitř eurozóny také ukážou míru stability a soudržnosti měnové unie. Případný neúspěch může zvýšit spekulace i o rozpadu eurozóny.
V posledních dnech byla řecká aktiva pod zvýšeným prodejním tlakem, který se vystupňoval především ve čtvrtek. Výnosy 2letých dluhopisů dosáhly dokonce 11 % a 10letých téměř 9 %. CDS Řecka dosáhly historického maxima 639 bodů. Zpočátku výprodeje podporovaly spekulace kolem řecké pomoci, ve čtvrtek se impulzem staly revize statistik veřejných rozpočtů. Eurostat zvýšil odhad rozpočtového schodku Řecka na 13,6 % HDP z předchozích 12,9 % HDP a nevyloučil další zvýšení až na 14,1 %. Do října loňského roku řecká vláda oficiálně odhadovala deficit na 7,7 % HDP. Ve čtvrtek také snížila agentura Moody's rating Řecka o jeden stupeň na A3 z A2, přitom ale nevyloučila další pokles.
Během pátečního dopoledne se situace uklidňovala a výnosy dluhopisů klesly o 50-100 b.b., když část investorů mohla uzavírat svoje pozice na konci týdne. Po odpoledním oznámení se výnosy opět zvýšily o 50 b.b. Výnosy 10letého řeckého dluhopisů dosahují 8,55 % a spread vůči německému ekvivalentu je 550 bazických bodů.
Euro po propadu na roční minimum 1,322 USD/EUR dopoledne korigovalo na 1,33 USD/EUR. Rozhodnutí Řecka přešlo bez větší reakce. Akciové trhy přešly dnešní informaci bez reakce.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.