Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Řecké volby vyhrála Syriza, zemi čeká měsíc vyjednávání s věřiteli ohledně další pomoci

26.01.2015 | 09:37 0 Komentářů

Předčasné parlamentní volby v Řecku vyhrála radikální levicová strana Syriza, dnes bude jednat o vládní koalici. Syriza voličům slíbila konec úsporných opatření a odpuštění části řeckého dluhu, má však jen měsíc na dohodu ohledně další pomoci, jinak Athénám dojdou v červenci peníze.

Alexis Tsipras, předseda Syrizy, svým voličům slíbil, že omezí úsporná opatření, vyrovná rozpočet a 300 tis. zchudlým domácnostem poskytne elektřinu zdarma. Jeho slíbený sociální program by měl dosáhnout přibližně 115 mld. EUR (asi 6 % řeckého HDP). Vítězství své strany považuje za vítězství všech Evropanů potýkajících se s následky úsporných opatření, které podle něj ničí společnou evropskou budoucnost.

Nová vláda bude mít přibližně měsíc na jednání s Evropskou centrální bankou, Evropskou komisí a Mezinárodním měnovým fondem, než vyprší současný program finanční pomoci Řecku, bez něhož Řecku dojdou peníze nejpozději v červenci. Tsipras také slíbil, že se pokusí vyjednat odpuštění části řeckého dluhu.

V listopadu 2013 Tsipras v projevu uvedl, že Řecko patří do eurozóny a žádná země by neměla být nucena k odchodu, protože jakýkoliv odchod by znamenal začátek spekulací ohledně dalších kandidátů na opuštění evropské měnové unie.

Podle Philippe Gudina, hlavního evropského analytika v Barclays, by tzv. grexit, odchod Řecka z eurozóny, rozpoutal větší krizi, než kterou Řecko zatím zažilo, stejně jako by znamenal konec Tsiprase. Neočekává proto, že by Tsipras zamýšlel Řecko k opuštění eurozóny dohnat.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.