Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Rebalancing vah v indexech MSCI poslal pražskou burzu do ztrát

Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index S&P 500 a technologický Nasdaq shodně rostou o 0,5 % a Dow Jones posiluje o 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se daří téměř všem sektorům s výjimkou finančních institucí (-0,2 %). Nejlépe obchodní seanci zahájili zpracovatelé komodit (+0,8 %). Za optimistickou náladou na trzích stojí aktuální vývoj na poli obchodní války, kdy nejdříve čínský premiér Liu He prohlásil, že by rád ukončil obchodní spory se Spojenými státy formou poklidné a konstruktivní debaty. Americký prezident Donald Trump na to reagoval slovy, že v obchodní válce je aktuálně možné naprosto vše, včetně neuvalení oznámených cel na čínské zboží.

Na evropských trzích se obchodování nese také v optimistické náladě. Hlavní index Stoxx 600 aktuálně posiluje o šest desetin procenta. Nejlépe je na tom síťové odvětví, když akcie těchto společností rostou o 1,3 %.

Pražská burza za podprůměrné obchodní aktivity oslabila o 0,5 %. Důvodem je rebalancování vah v MSCI indexech, kdy z českých akcií se to dotklo především ČEZ (-1,2 %), Komerční banky (+0,3 %) a Monety (-0,5 %). Pojišťovna VIG (-0,3 %) dnes představila solidní kvartální výsledky, které bohužel k růstu cen akcií nestačily. Detailní komentář si můžete přečíst na našem webu http://bit.ly/VIG2Q19eng.

Jiří Kostka, analytik 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.