Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Reálné mzdy rostou nejpomaleji za 10 let – růst tlumí vysoká inflace

27.08.2008 | 12:30 0 Komentářů

Průměrná mzda v druhém čtvrtletí dosáhla 23 182 korun a meziročně se zvýšila o 8,0%. Po očištění o inflaci reálná mzda vzrostla o 1,1%, což představuje nejnižší růst za posledních 10 let. Rozdíl mezd mezi jednotlivými obory se mírně zvýšil. Nejvyšší mzdy se vyplácí ve finančním sektoru (40 185 Kč) a nejnižší naopak ve službách ubytování a pohostinství (16 108 Kč) a zemědělství (17 078 Kč).
 
Výsledky plně odpovídají předpokladům . Mzdy v české ekonomice rostou – nominální růst je nejvyšší od poloviny 90.let – ale nečekaně vyšší inflace výrazně ukrajuje z tohoto růstu a reálný růst naopak je nejnižší od roku 1998, kdy reálné mzdy dokonce klesaly. Tento fakt také představuje jedno z velkých proinflačních rizik, že odbory a zaměstnanci budou požadovat vyšší růst mezd pro příští rok jako kompenzací letošního nižšího růstu reálných mezd. Pokud by k tomu došlo, velmi pravděpodobně by došlo ke zvýšení inflačních a rizika roztáčení mzdově-inflační spirály. Pozici zaměstnavatelů může ztěžovat napjatý trh práce. Na druhou stranu možnosti výrazně zvyšovat mzdy utlumuje zpomalení ekonomiky (především zahraniční poptávky) a silnější koruna, která krátí zisky exportním firmám.
 
Kromě korunového vyjádření svůj význam má sledovat mzdy i v  eurech. Ve 2Q průměrná mzda dosáhla 934 EUR a meziročně vzrostla o 23%, samotné zvýšení mezd tak výrazně doplnila posílení koruny k euru. Za poslední 3 roky eurová mzda v ČR vzrostla o 50% a česká ekonomika přestává patřit mezi ekonomiky s nejlevnější pracovní sílou. Na druhou stranu „mzdový polštář“ zůstává stále dostatečně velký, protože průměrná mzda v Německu dosahuje asi 3057 EUR, což je asi 75 900 Kč.
 
Zveřejněné výsledky trh přijal bez reakce a devizový trh stagnoval na úrovni 24,55 CZK/EUR. Výsledky také nemají dopad na měnovou politiku a nadále očekáváme, že úrokové sazby zůstanou do konce roku beze změny na 3,50%.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.