Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Reálná očekávání v tradingu

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

Krátký popis:
V dnešním článku se chci zaměřit na celkem opomíjené téma, kterým jsou reálná očekávání. Na nereálných představách bohužel krachuje mnoho obchodníků, tak jsem se rozhodl, ukázat vám na praktickém příkladě, proč je důležité očekávat reálné výsledky.
Obsah:
Vážení přátelé,
nedávno jsem se po delší době bavil s mým dobrým kamarádem, který má v sobě potenciál špičkového tradera. Obchodování se věnuje přibližně pět let a až na pár dobrých období je stále na nule.
Asi si říkáte „Jak je možné že špičkový trader je na nule?“
Je to snadné. Jeho očekávání je zisk alespoň 50% za měsíc. Má malý kapitál, 10.000 USD. A podle něj nemá cenu jít si pro menší zisk. Nicméně tady nastává kámen úrazu. S 50% měsíčně musí nepřiměřeně riskovat a logicky se mu nedaří tento cíl naplnit. Což vede k frustraci a pocitu že „na trhu se vydělat nedá“.
Nevím jak vy, ale já v tom vidím sám sebe. Když jsem začínal, tak jsem trávil spousty času u excelu a plánoval si, kolik budu mít brzo milionů dolarů, měl jsem již vybranou plachetnici atd.
Nicméně s prvními měsíci obchodování na reálném účtu přijde realita a rozdělíme se na tři skupiny.

Ta, které se to podaří a jsou pak všude ukazování jako Larry Williams (i když od jeho úspěchu již uteklo víc jak 20 let…)
Ta, která si uvědomí realitu
Ta, která si tu neuvědomí a žije neustále ve frustraci.

Mými konzultacemi a semináři za poslední roky prošlo několik tisíc traderů a vím, že s tímto bojujeme všichni. Všichni chceme hodně a brzo. Nicméně trhy se mění a vydělat na nich není až tak snadné. Je potřeba hledat jednoduché, ale logické věci, které nám přinesou zisk. A všudypřítomné ikony nás jen matou, protože v roce 1987 byly trhy úplně jiné než nyní. Nebylo tam tolik automatů, HFT, zkrátka dalo se s nimi pracovat jednodušeji. To co platilo tehdy jako „svatý grál“, by vám dnes nejspíše vymazalo účet. Nechci vás tímto odrazovat od tradingu, ale myslete především vlastní hlavou a uvědomte si, co se dá v tradingu reálně dosahovat. A nesnažme se napodobit výsledky z minulého století.
Teď se ale podívejme na tradera, který si uvědomil, že trading je o realitě a ne o snění. Obchoduje také pět let a jeho počáteční kapitál byl také 10.000 USD.
Jaké jsou reálné výsledky? Nejspíše se mnou budete souhlasit, že pokud obchodujeme intradenně a riskujeme 1% na obchod, měli bychom reálně dosahovat zhodnocení 5% měsíčně. 500 USD, to je skoro nic, když si ještě vezmeme, že budeme mít nějaký ten měsíc určitě ztrátový. To by si asi řekl můj kamarád a raději se dále bude utápět ve své frustraci a pocitu, že špatně něco dělá trh.
Nicméně náš trader je realista a ví, jakých výsledků může dosáhnout. Nechce vše hned, ví, že úspěšným se nikdo nestane za den.
Jakých výsledků dosáhne trader který bude 9 měsíců v roce +5% a 3 měsíce -4%? Samozřejmě tento trader ví, že z účtu nebude vybírat, protože si buduje kapitálovou základnu.
První rok zisk 37% (směšné že?)
Druhý rok 88%
Třetí rok 158%
čtvrtý rok 254%
Pátý rok 387%
První rok se mu jistě jeho kamarád smál, ale teď má zisk 387%, jeho kapitál je tedy skoro 50.000 USD a výnos ho již tak akorát může živit.
A co když takový obchodník každý rok přidá 5.000 dolarů?
Jeho celkový stav bude po pěti letech 100.000 USD a již může začít obchodovat například opce nebo komoditní spready s nižšími riziky a 25% ročně mu nese jistě zajímavý příjem 2000 USD za měsíc.
Teď je to na vás – kde chcete být za pět let?
Přeji mnoho zdaru a splněných snů!

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.