Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

RBA snižuje hlavní sazbu o čtvrt procentního bodu na 7,00pct

02.09.2008 | 10:58 0 Komentářů

Australská centrální banka (RBA) podle očekávání snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 7,00% s účinností od 3.září. Zářiové snížení je první od roku 2001. V březnu tohoto roku RBA musela sazby naposledy zvednout poté co CPI vystoupal ve 2Q rekordními cenami energií a potravin o 4,5%, na nejvyšší hladinu za 5 ½ roku. Inflační cíl RBA leží mezi 2% až 3%. Od května 2002 musela RBA zpřísnit měnovou politiku celkem 12 krát i přesto že je centrální banky v zámoří snižovaly. RBA následuje RBNZ která snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procenta na 8,00% před měsícem.

Útlum spotřebitelské důvěry, ostré zpomalení maloobchodních tržeb a úbytek nových pracovních míst byl pro australskou centrální banku dostatečný signál aby uvolnila měnovou politiku a předešla hlubšímu ekonomickému zpomalení. Útraty domácností se podílejí na růstu HDP Austrálie až z 60%. Centrální banka se domnívá že vysoká poptávka po surovinách ze zahraničí zejména z Číny zvedne o 20% příjmy za exporty které by měly kompenzovat pomalejší domácí růst. Velmi silné jsou stále podnikové investice.

V prohlášení RBA zaznělo že inflace zůstane v krátkodobém horizontu stále velmi vysoká ovlivněna rekordními cenami a surovin ve světě v pololetí roku. V průběhu doby pravděpodobně dojde k postupnému poklesu, návrat k inflačmu cíli pod 3% nastane v roce 2010. Výhledu přizpůsobí i méně restriktivní měnovou politiku.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.