Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Ranní zpráva z akciového trhu: Trump uvalí další cla na čínské zboží, obchodní válka opět eskaluje

Hlavní události

O2 Czech Republic překvapilo silným růstem ziskovosti.

Evropské akcie by měly otevřít pod úrovní včerejších zavíracích cen.

Dnes budou zveřejněny maloobchodní tržby v eurozóně a statistiky z trhu práce ve Spojených státech. To hlavní, co ale investoři budou sledovat, je další vývoj v obchodní válce po včerejším oznámení nových cel na čínské zboží.

V USA dnes své výsledky hospodaření představí desítka společností. Mezi těmi známějšími jsou Exxon Mobil či Chevron. Téměř totožná situace je také na evropském akciovém trhu, kde mimo jiné zveřejní výsledky Ferrari nebo Royal Bank of Scotland.

Analytici Société Générele snížili své doporučení na Držet pro akcie švýcarské společnosti ABB zabývající se průmyslovou automatizací.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátami. Index Dow Jones ztratil 1,1 %, S&P 500 přišel o 0,9 % hodnoty a technologický Nasdaq klesl o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo finančním institucím (-2,3 %). Vcelku úspěšný byl včerejšek pro síťová odvětví, jejichž akcie posílily o 1 %.

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu končí dnešní obchodování ve ztrátách. Ty se pohybují do výše až 2,3 % v případě japonského indexu Nikkei 225. V rámci něj se nedaří ani jednomu sektoru. Nejhlubší ztrátu zaznamenávají energetické společnosti, a to 3,4 %.

Tím hlavním faktorem, který způsobil aktuální výprodeje na trzích, bylo včerejší oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že plánuje uvalit 10% cla na zbývající čínské dovozy v hodnotě 300 mld.
USD s platností od 1. září. Na stejnou dobu je v plánu pokračování obchodních jednání mezi oběma zeměmi. Je zřejmé, že se Trump snaží vytvořit dodatečný tlak na Čínu, aby se jednání uspíšila. Dále pohrozil, že je připraven postupně zvyšovat tato cla až na úroveň 25 %.

O2 Czech Republic

Společnost dnes ráno zveřejnila výsledky hospodaření.

Firma překvapila slušnými výsledky na úrovni tržeb, které se pozitivně promítly skrz celou výsledovku a překonaly tak očekávání trhu. Silný nárůst EBITDA byl zčásti ovlivněn novým účetním standardem IFRS 16, ale i tak bez jeho implementace by vzrostla o vysokých 7 %. Reportovaná EBITDA marže se meziročně zvýšila o téměř tři procentní body a přesáhla úroveň 32 %. O2 Czech Republic rozšiřuje dostupnost rychlého připojení k internetu pomocí bezdrátové technologie, registruje rostoucí počet zákazníků a zároveň nadále drží striktní nákladovou disciplínu. Za největší překvapení považujeme vývoj v českém fixním segmentu, kde tržby oproti očekávanému poklesu vzrostly o téměř 7 %. Výrazným způsobem se pod tento výsledek podepsala placená televize s unikátním filmovým a sportovním obsahem, kde O2 registrovalo další nárůst zákazníků. Zda jde o první vlaštovku, která
obrátí dosavadní klesající trend, si budeme muset počkat na výsledky v dalších kvartálech. Tržby vzrostly i v českém mobilním segmentu a na Slovensku.

Výsledky hospodaření hodnotíme pozitivně. Ziskovost společnosti roste, čímž pomáhá k tvorbě volného cash flow. Konsolidované investice za první pololetí letošního roku mírně přesáhly 1 mld. CZK, což je meziročně o téměř 23 % méně a jejich podíl na celkových výnosech představoval 5,5 %. Úroveň čistého dluhu vůči EBITDA se v polovině roku snížila na 0,5násobek oproti 0,7x ke konci prvního kvartálu. Akcie O2 Czech Republic by tak mohly dnešní obchodování otevřít růstem. Podrobnější komentář zveřejníme během dopoledne.

Jiří Kostka, ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.