Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Ranní restart – Výnosy USA klesají

USA: Výnosy vesele klesají

Výnosy amerických 30ti letých státních dluhopisů klesly poprvé v historii pod 2 % (aktuálně jsou mírně nad 2 %). Pro někoho to může být dalším znakem a předzvěstí blížící se recese, pro někoho jen odraz výrazné nejistoty a pokřivení trhu, kdy dlouhé výnosy jsou stlačené vlivem QE. Kdybych si měl vybrat, tak bych se stále klonil více k druhé možnosti. Recese v USA či eurozóně může přijít, protože klíče od ní mají mimojiné i Donald Trump či Boris Johnson. Na druhou stranu ale snad ani oni nemají (doufejme) zájem na eskalaci situace (myšleno z ekonomického pohledu). Trump nedávno odložil zavedení cel na některé čínské dovozy, které měly platit od září. A u Johnsona stále věří část britských komentátorů spíše v jeho snahu vyvolat nové volby.

I tak je ale pravděpodobné, že v nejbližší době k otočení sentimentu a zlepšení nejistoty na trzích nedojde. Trhy budou chtít pevnější ujištění, že se situace ve světové ekonomice zlepšuje. Výnosy tak zůstanou ještě nějakou dobu dole.

CNB: Rusnok pro stabilitu sazeb

Guvernér ČNB včera řekl, že dle jeho názoru v následujících čtvrtletích ke zvýšení sazeb pravděpodobně nedojde a ČNB ponechá sazby beze změny. Jinými slovy se tak vlastně postavil proti nové prognóze ČNB, která kreslí ještě jedno zvýšení sazeb v letošním roce. Jeho názor je v souladu s naším.

Podle naší stávající prognózy bude záležet na rizicích ve světové ekonomice: Pokud se situace uklidní, čekáme zvýšení sazeb v příštím roce; pokud se situace naopak zhorší (např. tvrdý brexit), ČNB by sazby snížila.

Aktuální vývoj by ale implikoval spíše stabilitu sazeb. Oproti naší prognóze jdou aktuální data ve směru nižšího růstu ve světě a nižší inflace (v příštím roce), a proto je pravděpodobné, že v příští prognóze může být období stability sazeb v ČR prodlouženo. Na nové prognóze budeme pracovat v první polovině září.

USA: Silný maloobchod, průmysl klesl

Z USA včera přišla smíšená data. Nejprve výrazně pozitivně překvapil vývoj maloobchodních tržeb, kdy v červenci stouply tržby o 0,7 % meziměsíčně, když se čekalo jen 0,3 %. Bez aut dokonce rostly tržby o 1 %. Ve stejném měsíci nicméně došlo k poklesu průmyslové produkce o 0,2 %, což ale bylo nicméně kompenzováno revizí v červnu směrem nahoru (na 0,2 % meziměsíčně).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.