Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Ranní restart – Letem světem

Inflace v EMU v letošním roce postupně vyklesala až na 1% a jádrová inflace se drží zuby nehty poblíž jednoho procenta už několik let. Taková čísla by mohla ECB smést ze stolu, že jde o krátkodobý výkyv. Ale dlouhodobé inflační očekávání se pohybují taky kolem jednoho procenta, což ECB nemůže a nenechá klidnou.

Na zářijovém zasedání může ECB oznámit snížení sazeb do většího záporu, změkčení podmínek programu TLTRO III nebo obnovení QE. Mimochodem, Lagarde, budoucí šéfka ECB, řekla, že měnová politika ECB musí zůstat velmi uvolněná v blízké budoucnosti a že ECB ještě nedosáhla dna sazeb. V tomto ohledu ji může trh považovat za Mario Draghi 2.0. Nicméně bude mít v Radě guvernérů klasickou opozici (Německo): Weidmann už dříve řekl, že žádné uvolnění není potřeba. A nyní holandská zástupkyně v Radě guvernérů uvedla, že prognóza není tak špatná, aby se opět spustilo QE.

Obchodní války update: čínské dovozy do USA v hodnotě 112 mld. USD začaly efektivně podléhat 15 procentním clům. Čína již dříve oznámila odvetu (vyšší cla, obnovení cel na auta a 5% cla na americkou ropu). Úniky informací ukazují, že se strany nepřiblížily k uzavření dohody.

Brexit update: odpůrci Brexitu a odpůrci Brexitu bez dohody už podali několik právních námitek proti rozhodnutí Johnsona přerušit jednání parlamentu do poloviny října. Důvěra podniků a domácností v UK klesá.

Dneska a zítra budou zveřejněny PMI (index nákupních manažerů) za průmysl, které naznačí, jak obchodní válka a brexitu dusí průmysl v jednotlivých zemích. V pátek pak vyjdou data za trh práce USA. Finanční trh by si možná přál hodně špatné data, aby Fed doručil snížení sazeb co nejdříve.

Karibik ohrožuje hurikán Dorian, který dosáhl nejvyššího stupně a mohl by být nejničivější za 15 let. Zdevastoval Bahamy a nyní míří na Floridu.

Dnes začíná škola, takže se podíváme na učitele, všemi oblíbené DÚ, ale taky na štěstí.

Začíná škola, takže by vás mohlo zajímat, že „Průměrný věk učitele v mateřské, základní, střední a vyšší odborné škole je dnes 47,2 roku. Největší problémy v tomto ohledu mají střední školy. Zejména ty odborné, kde u některých předmětů dosahuje průměrný věk kantora 55 let.“ Nyní chybí cca 6 tisíc učitelů, za 5 let to bude dvojnásobek. A problém budeme mít s matikou a přírodními vědami. „Na základních školách a středních školách se všeobecným zaměřením nejstarší část sboru tvoří učitelé fyziky a matematiky. Nejvíce ohrožený vlnou odchodů je právě Karlovarský kraj“

A pokud si budou vaše děti stěžovat, že mají moc DÚ, tak tady máte argumenty: „čeští žáci jsou v porovnání s ostatními zeměmi zatíženi DÚ velmi málo. Ve 4. třídách stráví nad DÚ v průměru 13 minut na každou vyučovací hodinu, což je pod průměrem ze zúčastněných zemí. V 8. třídách (…) pouze 9 minut, což je nejnižší hodnota ze všech 45 zemí. Analýza faktorů nejvíce ovlivňujících množství a délku DÚ ukazuje, že v ČR i celosvětově je největší rozdíl mezi matematikou a přírodovědnými předměty, kde se v matematice zadává přibližně o třetinu více DÚ, navíc o třetinu delších.“ Korelace a kauzalita na výsledné znalosti není úplně jasná.

ČR je dvacátá nejšťastnější země na světě: to není vůbec špatné a už vůbec ne samozřejmé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.