Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Ranní restart – Brexit, USA vs. Čína

Brexit, který ještě nenastal, je už nyní vidět v číslech

Minule jsem ukazoval, že vývozy z Německa klesají, ale že důvodem není pokles vývozů do USA (respektive Ameriky) nebo do Číny (respektive Asie), ale pokles vývozů do Velké Británie a Irska. Dnes budeme pokračovat s dovozy do UK.

Dovozy do UK si v letošním roce prošly velkým výkyvem. Na konci března reálně hrozil tvrdý Brexit, hrozil minimálně krátkodobý kolaps obchodu mezi UK a EU, a tak se britské domácnosti a firmy snažily alespoň částečně předzásobit. I české firmy, které do UK vyvážejí, zmiňovaly, že pronajaly sklady a naplnily je až po střechu. Vývozy tak v prvním čtvrtletí výrazně vzrostly.

Nicméně brexit nepřišel a byl postupně odložen až na říjen. A tak se tyto zásoby mohly začít rozpouštět. Dovozy ve druhém čtvrtletí tak nejen dále nerostly, ale dokonce poklesly. Na dalším obrázku je vidět podíl vývozů z EMU a Německa do UK na HDP. Je vidět, že tento efekt zvýšil v 1Q vývozy o 0,2 procentního bodu (EMU), respektive 0,3pb (Německo) vůči HDP. Toto neříká, že díky tomuto efektu rostla německá ekonomika o 0,3 procentního bodu rychleji. Jde jen o hrubé přiblížení efektu, protože v tomto výpočtu nebereme v potaz dovozní náročnost, která by efekt snižovala a na druhé straně nebereme v potaz nepřímé vývozy (skrz jiné země), které by efekt zase zvyšovaly. Každopádně tento efekt, který pomohl HDP v 1Q naopak snížil HDP ve druhém čtvrtletí.

Teď jsme ale ve třetím čtvrtletí a Brexit je tentokrát naplánován na konec října. Boris Johnson se tváří, že tentokrát k žádnému odkladu nedojde, což zvyšuje motivaci se předzásobit. Jinými slovy, během srpna, září a října by se mohly opět výrazně zvyšovat vývozy z EU do UK. Plnění britských skladů tak pomůže makro číslům v EMU, především v Německu. Nicméně jen přechodně, protože pokud by došlo opět k odkladu, tak listopad a prosinec může přinést propad vývozů do UK jako letošní duben a květen. A pokud k odkladu nedojde a odchod bude bez dohody, tak počáteční zmatky na hranicích vyvolají recesi v UK a snížení růstu ekonomik EU. Připomínám náš odhad, že tvrdý Brexit by snížil růst české ekonomiky o více než jeden procentní bod.

Mimochodem, britská vláda si zpracovala analýzu dopadu odchodu bez dohody, která samozřejmě unikla na veřejnost, a kde se píše, že Britové by čelili nedostatku jídla, pohonných hmot a léků a velkým zpožděním v přístavech. Vláda se brání, že jde o nejhorší možný scénář. Většina poslanců chce zabránit scénáři tvrdého Brexitu, ale neumí se dohodnout jak. Jeremy Corbyn navrhnul, že by vedl dočasnou vládu, která by vyjednala další odklad a vypsala volby a podporovala by druhé referendum. Existuje ale skupina poslanců, která sice nenávidí představu tvrdého Brexitu, ale ještě více představu, že by se Corbyn stal premiérem.

Ale zpět ještě k obchodu. Minulý týden jsem také ukazoval, že ekonomiky EU/Evropy jsou obchodem výrazně více propojeny než ekonomiky v Asii nebo Americe. Obrázek ukazuje, že 70% vývozů v Evropě je napojeno na globální produkční řetězce, zatímco v Americe je to jen 40% a Asii něco přes 40%.

Jinými slovy, díky silnému obchodnímu propojení se problémy jednoho státu (nebo nejistota ohledně jednoho státu) v Evropě šíří rychle i do dalších ekonomik. Obchod mezi jednotlivými státy eurozóny poklesl v červnu o více než 6,5 procenta (meziročně).

Letem světem

Tento týden bude publikovaný zápis z jednání Fedu a ECB a především proběhne každoroční slet centrálních bankéřů v Jackson Hole. Finanční trhy se těší na proslov Jeroma Powella (pátek), protože doufají, že přehodnotí výhled na sazby z „červencové snížení sazeb bylo jen přizpůsobením uprostřed cyklu“ na „tohle byl je začátek série snížení“. Dále finanční trh bude sledovat dění v Itálii = kdy bude vyslovena nedůvěra vládě.

Trump řekl, že obchodní jednání s Čínou probíhají, ale ještě nemají dohodu k podpisu.

Pozitivní zprávou je, že v Německu by mohl zafungovat fiskál: německý ministr financí připustil, že by vláda mohla zvýšit výdaje o 50 mld. EUR (=1,4% HDP!), ale nyní žádný bezprostřední plán není.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.