Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Ranní restart 9.8.2019

CZE: Mírný sezónní nárůst nezaměstnanosti

Podle dat z úřadů práce se v červenci zvýšil podíl nezaměstnaných osob z 2,6 % na 2,7 %. Šlo nicméně o sezónní pohyb, který je v červenci ovlivněn jednak absolventy škol a pak také učiteli, kterým skončil školní rok a hledají na léto možnost si přivydělat.

I přes mírně vyšší nezaměstnanost zůstává obrázek poptávky a nabídky na trhu práce podobný. Počet volných pracovních míst je rekordní a uchazečů o zaměstnání je stále výrazně méně. Proto k ochlazování aktuálně napjatého trhu práce bude docházet jen velmi pomalu, když propuštění pracovníci z průmyslu (z důvodu nižší zahraniční poptávky či vyšší robotizace) mohou najít bez problémů práci jinde.

Čína stanovila střední kurz nad 7,0

Čínská centrální banka včera stanovila denní střední kurz pro juan na USD/CNY 7,0039, od kterého se kurz může odchýlit maximálně o dvě procenta. Jde o nejslabší úroveň od roku 2008.

Hladina 7,0 je považována za psychologickou hranici a nedávné oslabení juanu je odpovědí na nová Trumpova cla na čínské zboží.

Samotná hladina v sobě nese dvě informace. První je to, že Čína se nebojí použít měnový kurz jako nástroj pro vyjednávání a v případě dalších cel by mohl být juan znovu oslaben. A zadruhé, nastavení kurzu jen velmi mírně nad hladinou 7,0 je signál trhům, že Čína nemá v tuto chvíli zájem oslabovat měnu nějak výrazně. Při vyšší devalvaci by totiž mohl začít odkékat z Číny zahraniční kapitál, což by mohlo pro čínskou ekonomiku znamenat problém.

Další rozhovory mezi oběma zeměmi se uskuteční v září. Do té doby by se nic zásadního stát nemělo, nicméně především v případě Trumpa bych si na to rozhodně nevsadil.

Čistka v turecké centrální bance

Poté, co byl nedávno vyměněn guvernér turecké centrální banky (protože nechtěl snížit sazby), došlo včera k dalšímu propouštění. Podle anonymních zdrojů Bloombergu bylo propuštěno 9 vysoce postavených pracovníků včetně hlavního ekonoma, šéfa výzkumu, dohledu, risk managementu atd. Žádný důvod nebyl uveden.

Situaci v Turecku bude zajímavé sledovat. Erdogan již delší dobu obhajuje, že snížení úrokových sazeb povede ke snížení inflace. Což je vcelku neortodoxní teorie, protože ekonomická teorie to vidí opačně (nižší sazby oslabují kurz a tím způsobí vyšší inflaci, či nižší sazby zvyšují růst HDP a tím zvyšují inflační tlaky z domácí ekonomiky).

Nyní je úroková sazba v Turecku stále vysoká, když i přes snížení, které provedl nový guvernér, je 19,75 %. Aktuálně je inflace v Turecku necelých 17 %, což znamená, že reálná sazba je stále kladná a oproti situaci ve světě vcelku atraktivní. Proto stále i přes snížení sazeb nedochází k oslabení liry, což by na první pohled mohlo Erdoganovu teorii podpořit (vysoké reálné sazby přitahují kapitál a přes posílení kurzu se sníží inflace). To platí zvlášť nyní, když sazby snížil FED a dolů půjde i ECB a investoři hledají další příležitosti.

Problém ale může nastat, když odmyslíme geopolitiku, pokud začne turecká centrální banka snižovat sazby výrazněji (pod inflaci). V tom okamžiku může dojít k odlivu kapitálu a růstu inflace (přes slabší kurz).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.