Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Ranní restart

Obnovování ropné produkce v Arábii

Problém s nedostatkem ropy zřejmě nebude tak velký, jak se zdálo na začátku: Saúdské Arábii se už včera povedlo obnovit 50 % ze 5,7 milionu barelů/den, které ztratila při útoku dronů na její zařízení.

Pokud platí, že původní ztráta byla rovna polovině celkové saúdské produkce, pak po včerejšku už je nová hladina denní saúdské produkce ropy na cca 75 % úrovně před víkendovými útoky. Plná obnova by měla nastat během příštích 2-3 týdnů.

Vzhledem k obvyklému několikatýdennímu zpoždění mezi vývojem cen ropy a jeho plným dopadem do českých cen pohonných hmot se tedy zdá, že šok pomine dřív, než se na českých pumpách plně projeví. Tento plný projev by tedy nemusel mít ani rozsah 8 % (tj. v cenách benzínu lehce přes 3 Kč), o která poskočila cena ropy od útoku do dnešního rána (z 60,2 dolaru za barel na nynějších 64,8).

Lepší nálada německých investorů

Index počítaný německým institutem ZEW a zachycující vývoj důvěry německých investorů a analytiků v německou ekonomiku v září zcela korigoval svůj prudký srpnový pokles a skončil na úrovni -22,5.

V pozadí bylo mírné zhoršení hodnocení současné situace, ale výrazné zlepšení výhledu na příští půlrok (menší obavy z obchodní války a z možnosti brexitu bez dohody, větší šance na uvolnění měnové politiky ECB). I tak ale index setrvává zřetelně pod dlouhodobým průměrem (+21,5).

Dnes večer rozhodne o sazbách Fed

Dobrá zpráva přišla také zpoza Velké louže: průmyslová výroba v USA v srpnu rostla meziměsíčně o 0,6 % (trh čekal 0,2 %). Jde ale o dost kolísavý údaj, takže z něj nelze vyvozovat žádné silné závěry. A dnes večer ve 20:00 našeho času uvidíme, jaké závěry udělá ohledně aktuální situace a výhledu americké ekonomiky tamní centrální banka: její výbor FOMC má oznámit nastavení cílového intervalu pro její klíčovou sazbu (Fed Funds Rate). Trh čeká, že Fed tento interval posune o 0,25pb níže.

Tomáš Holub lehce přiostřil

Služebně nejmladší člen bankovní rady ČNB (ale jinak její dlouholetý ostřílený zaměstnanec) Tomáš Holub se v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyjádřil k otázce dalšího vývoje sazeb. Vzhledem k současné uvolňovací náladě v zahraničí mělo jeho vyjádření příchuť spíše lehce jestřábí.

Snižování sazeb podle něj sice není vyloučeno, ale je méně pravděpodobné, než naznačují sazby na peněžním trhu. Podle Holuba bude bankovní rada rozhodovat (nejbližší jednání bude 25.9.) nikoli mezi ponecháním sazeb na nynější úrovni a jejich snížením, nýbrž i nadále mezi ponecháním a zvýšením. Inflace je nad cílem, a tak je podle Holuba třeba rozhodnout, jak a kdy ji dovést zpět ke 2 % (což je inflační cíl ČNB): zda k tomu bude stačit restriktivně působící vnější prostředí (k čemuž se on sám kloní), nebo zda bude třeba zvýšit sazby.

Holub se vyslovil také k velmi nízké pozici české výnosové křivky: podle jeho soudu tato křivka příliš mechanicky odráží výhled zahraniční měnové politiky, zatímco česká centrální banka má podle jeho soudu přece trochu víc autonomie než dříve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.