Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Ranní restart

Čísla o náladě v české ekonomice jsou pořád slušná

Souhrnný indikátor důvěry z dílny ČSÚ se v srpnu zvýšil z červencové úrovně 95,1 bodu na hodnotu 95,6. Konkrétně indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o 0,8 bodu na 93,6; indikátor důvěry spotřebitelů (který má ovšem v celkovém indexu výrazně menší váhu) se snížil o 1,3 bodu na 105,1.

V rámci sféry podniků se důvěra v průmyslu nezměnila. Podnikatelé zhodnotili současnou celkovou i zahraniční poptávku meziměsíčně mírně hůře; na druhé straně očekávání tempa růstu výrobní činnosti pro období příštích tří měsíců se v porovnání s červencem zvýšilo.

Zdá se tedy, že pokud se do českého průmyslu kradou německé potíže, činí tak jen pomalu a/nebo jen v některých odvětvích. Celkově příznivé vyznění potvrzuje i následující graf: nálada podnikatelů se v srpnu držela blízko její dlouhodobé úrovně, nálada spotřebitelů zůstává vysoko nad svým dlouholetým průměrem.

Spolehlivější obrázek ale dostaneme až začátkem září s čísly o vývoji průmyslové produkce a nových objednávek (poslední dostupná čísla za červen byla docela tristní).

Zato v Německu je nálada dle Ifo převážně mizerná

Index podnikatelské nálady počítaný institutem Ifo v srpnu klesl na 94,3 bodu z červencových 95,8 (trh čekal rovných 95). Pokračuje tedy zhoršování nálady, které pozorujeme – s krátkou pauzou letos na jaře – už zhruba rok.

Zřetelné zhoršování nálady se zatím týká průmyslu a obchodu (v obou odvětvích už je Ifo pod nulou, takže ukazuje špatné časy) a také služeb (tam je Ifo pořád zřetelně nad nulou, takže ukazuje zatím jen oslabování dobrých časů). Příznivé hodnocení tak Ifo dává už jen ve stavebnictví: tam stagnuje na velmi slušných kladných hodnotách.

Pro další osud německého průmyslu (který naše vývozce zajímá nejvíc) bude mít velký význam rozhodnutí amerického prezidenta Trumpa ohledně bariér vývozu z EU do USA. Trump toto rozhodnutí letos v květnu odložil o půl roku, tedy na listopad. Včera se na toto téma sice v rámci jednání G7 v Biarritz vyjádřil, ale jen zcela nejasně: „doufám, že nebudu muset zvažovat zavedení nových cel na německé automobily“.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.