Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Ranní restart

EMU: Lepší PMI, ale na optimismus je ještě brzy

Včera přišla z eurozóny lehce příznivá čísla ohledně PMI. Ačkoliv trh čekal jeho další pokles na 46,2 bodů, ve skutečnosti PMI v průmyslu lehce vyskočil na 47,0.

Optimista by v datech mohl vidět otočení vývoje směrem k lepšímu. Což se samozřejmě nedá vyloučit. Pesimista naopak vidí hodnotu stále pod 50ti body (pokles průmyslové produkce) a navíc mohou být data ovlivněna znovu brexitem (Britové se předzásobují před hrozbou tvrdého brexitu). Celkově tak včerejší data bereme jako lehce příznivou zprávu, nicméně opatrnost je stále na místě.

Vcelku dobře dopadly i služby, kde také PMI skončilo nad odhady a hodnota 53,4 navíc signalizuje pokračování slušné expanze v tomto sektoru. I nadále tak platí, že pro celou eurozónu by HDP mělo lehce růst, když služby stále kompenzují pokles průmyslu (to nicméně neplatí pro Německo, kde průmysl klesá už více, než služby dokáží vyrovnat).

EMU: Spotřebitelský sentiment mírně horší

Včera také Evropská komise zveřejnila vývoj spotřebitelského sentimentu za srpen. Ten dále poklesl, ve shodě s očekáváním, nicméně stále zůstává nad dlouhodobým průměrem (což je konzistentní s růstem služeb, byť pomalejším, který indikuje PMI).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.