Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, USD/JPY, GBP/JPY a ZLATA

06.12.2013 | 09:50 0 Komentářů

Americké průmyslové objednávky klesly v říjnu meziměsíčně o 0,9 procenta a neudržely tak 1,8 procentní tempo růstu ze září. Propad byl zapříčiněn 5,7 procentním zpomalením objednávek v sektoru dopravy. Výrazně poklesl zájem jak o civilní tak vojenské letecké prostředky. Objednávky očištěné o volatilní složky zůstaly v meziměsíčním srovnání nezměněné.

Akciový trh ve Spojených státech znovu ve včerejší seanci zakolísal. Dow Jones i S&P 500 popáté v řadě oslabily. Na trzích se objevují spekulace o možné redukci kvantitativního uvolňování již tento měsíc. Včerejší seance ukázala, že americká ekonomika rostla ve třetím kvartále o 3,6 procenta namísto původních 2,8 procent. Pro mnoho obchodníků je tak dnešní seance klíčová, protože dojde ke zveřejnění NFP reportu (počtu nově vytvořených míst mimo zemědělský sektor), který má zásadní roli pro další pokračování stimulů. David Kelly z J.P.Morgan se domnívá, že míra nezaměstnanosti by dnes mohla klesnout dokonce až na 7,0 procent, což by se podle něj mělo stát posledním impulsem pro tzv. „tapering“ (snížení objemu měnového uvolňování).Dále uvádí, že Fed by měl začít s redukci QE dokud něco nezničí sérii dobrých makroekonomických dat.

Včerejší seance se odehrála ve znamení posilujícího eura. To získalo díky slovům prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho, jenž minimálně dočasně shodil ze stolu možnost o zavedení negativní depozitní sazby. Euro po tiskové konferenci vystoupalo až 5týdenní maximum proti americkému dolaru. Podle mnoha analytiků by v případě nepovedeného NFP reportu mohl pár EUR/USD atakovat roční maxima. Dnešní seance se tak stává jednou z nejdůležitějších z celého roku.

Japonský akciový index Nikkei 225 si připsal v noci 0,81 procenta zisku po třech ztrátových seancích, když japonský jen vůči dolaru nepřekonal úroveň 102 a začal oslabovat. Zpráva, že vláda podpoří ekonomiku 182 miliardami jenů, aby vykompenzovala dopady růstu daní, byla přijata pozitivně.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

  • 10:30 Inflační očekávání Velká Británie
  • 12:00 Německé průmyslové objednávky
  • 14:30 Kanadská nezaměstnanost
  • 14:30 NFP report v USA a míra nezaměstnanosti
  • 14:30 Jádrový index PCE (inflace) v USA
  • 15:55 Spotřebitelská důvěra University of Michigan


EUR/USD zůstalo i po včerejších událostech v rostoucím trendovém kanálu. Z technického hlediska se tedy zdá, že eurodolar je v současnosti překoupený a po testu horní hrany kanálu by měl začít oslabovat. Zásadní podporu by měl pak najít na Fibonacciho hladině 50. Odpolední makroekonomická data však budou natolik zásadní, že je potřeba postupovat velmi opatrně.

USD/JPY prorazilo hlavní rostoucí kanál a výprodej se zastavil až na pomalejší trendové linii. Trh dokončil v asijské seanci formaci klesajícího klínu a dle očekávání vyrazil vzhůru. Býčí tendence se musí potýkat s velkým množstvím rezistenčních hladin, které mohou predikovaný vývoj zkomplikovat.

GBP/JPY našlo podporu na Fibonacciho hladině 23,6 a díky skryté býčí divergenci posiluje. Špatnou zprávou však je proražení podpůrné trendové linie, která bude nyní působit jako rezistence. Nejbližší odpor leží na úrovni 167,60, a tak by se trh mohl v dopolední seanci dočkat dalšího růstu. Pozitivní výhledy by ukončilo uzavření pod Fibonacciho hladinou 23,6.

ZLATO se dostalo do konsolidační formace obráceného klínu. Vhledem k poloze ceny by měl trh vydržet uvnitř formace i v průběhu dnešní seance. Zlato je momentálně sevřeno mezi dvěma důležitými technickými úrovněmi a do jejich proražení je intradenní výhled neutrální.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.