Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, EUR/NZD

11.12.2013 | 09:44 0 Komentářů

Japonské jádrové objednávky strojů posílily v říjnu meziměsíčně o 0,6 procenta. Ekonomická předpověď počítala s ještě větším nárůstem okolo 0,9 procent. Ekonomika tak jen mírně napravila 2,1 procentní propad z předchozího měsíce. Meziroční srovnání dopadlo o poznání lépe, oproti říjnu 2012 totiž posílily objednávky o 17,8 procent a překonaly tak 15,0 procentní odhad.  Objednávky strojů slouží jako hlavní indikátor pro měření kapitálových výdajů.

Po říjnové rozpočtové krizi sestavily Spojené státy zvláštní rozpočtový výbor, v němž měli zastoupení jak republikáni, tak i demokrati. Výbor včera ohlásil, že představitelé obou parlamentních stran se domluvili na podobě státního rozpočtu na příští dva roky. Rozpočet počítá se snížením schodku o 23 miliard dolarů. Dohodu musí nyní schválit republikány ovládaný Kongres. Federální vláda má po říjnovém patu vyčleněné finance zatím jen do poloviny ledna 2014.

Ministři financí Evropské unie včera jednali o zákonu, který by měl vyřešit, kdo bude financovat krachující banky. Ačkoliv definitivní podoba smlouvy není ještě na stole a o problematice se bude jednat i příští týden, zdá se, že krachující banky bude muset zachraňovat každá země sama. Státy pak budou povinné vytvářet zvláštní fond, do něhož budou přispívat právě banky. Evropská unie bude zasahovat až v případě, když prostředky z fondu nebudou stačit na záchranu bank. Po přibližně 10 letech by se jednotlivé národní fondy mohly spojit do jednoho evropského.

Dnes ve večerních hodinách se trhy dočkají zasedání novozélandské centrální banky (RBNZ). Očekávání této události pomohla novozélandskému dolaru k posílení proti většině ostatních měn. RBNZ je téměř světovým unikátem, protože jako jediná z centrálních bank vyspělých ekonomik hovoří o zvyšování úrokových sazeb v co nejbližší době. Na posledním zasedání oznámil guvernér Wheeler, že do konce roku 2015 by mělo dojít ke zvýšení o 200 bazických bodů, tedy o 2,00 procenta. Od posledního zasedání vykázaly všechny klíčové makroekonomické reporty zlepšení (vyjma poklesu cen potravin a stavebních povolení) a poptávka po dolaru i díky tomu, že většina ostatních měn je pod tlakem uvolněné monetární politiky, roste. Dnešní zasedání by se však mělo obejít beze změny, nicméně může poskytnout vodítko do dalších měsíců. Důležité bude rovněž sledovat, zdali se guvernér vyjádří k silnému dolaru (NZD). Když Graeme Wheeler bude slovně intervenovat vůči NZD, můžeme se dočkat oslabení této měny. Na druhou strany, když guvernér nevyjádří obavy ze silné novozélandské měny, může NZD dále posilovat.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

  • 14:00 – Proslov člena bankovní rady Weale
  • 16:00 – Proslov ministra financí
  • 16:30 Zásoby ropy v USA
  • 19:00 – Aukce 10letých dluhopisů USA
  • 20:00 Bilance federálního rozpočtu v USA
  • 21:00 Rozhodnutí o úrokové sazbě na Novém Zélandu
     

EUR/USD reagovalo v závěru včerejší seance na rostoucí trendový kanál, když testování horní hrany přineslo alespoň částečné uzavírání zisků a trh tak mírně zkorigoval. Technický výhled zůstává neměnný, ideálním scénářem by byla korekce k úrovni 1,37 či 1,3650 a následné navázání na býčí trend. Střednědobý pozitivní výhled vydrží do proražení podpůrné trendové linie.

Po proražení vlajkové formace dosáhlo GBP/USD dle očekávání předchozích maxim. Momentálně však trh nepokračuje v silném růstu, ale naopak konsoliduje uvnitř klesajícího trojúhelníku. Ten značí možnost opětovného oslabení, avšak GBP/USD by mohl podržet support 1,64. Do proražení konsolidace je výhled neutrální.

USD/JPY vytvořilo pullback k proražené trendové linii, která zafungovala jako rezistence. Trh tak započal korekční pohyb, který mírně přibrzdila asijská seance. Hlavní podpora pro trh je momentálně až na úrovni 102,00, kde lze vidět nejen souběh s pomalejší trendovou linií, ale i s klouzavým průměrem 100 a Fibonacciho hladinou 23,6. V případě, že medvědi budou dominovat i dnes, tak by se tato úroveň měla stát prvním cílem.

EUR/NZD konsoliduje uvnitř symetrického trojúhelníku a pár by tak díky chuti po evropské měně a poloze ceny uvnitř formace mohl vystoupat až k silné rezistenci 1,67. V závěru dnešní seance bude zasedat novozélandská centrální banka a tak lze očekávat zvýšenou volatilitu, zprávy o chystaném zvyšování úrokových sazeb by pravděpodobně pomohly posílit dolaru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.