Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY a ZLATA

30.09.2013 | 10:50 0 Komentářů

Akciové indexy mají za sebou velmi nepovedený týden. Dow Jones se propadl o 1,25 procenta, S&P 500  ztratilo 1,06 procenta a index volatility VIX se podíval až nad 15 bodovou hranici. Nervozita je způsobena obavami o americký státní rozpočet a potencionální bankrot největší ekonomiky světa. Zákon o rozpočtových výdajích musí být schválen do prvního října, v opačném případě dojde k nejhoršímu. Většina analytiků věří v „last-minute deal“ a nepřipouští si, že by politici ohrozili funkčnost státu.

Evropskou scénou zmítá italská krize. Tamní akciový index FTSE MiB by měl při dnešní seanci otevřít pod páteční uzavírací cenou 16 658. Vypjatou atmosféru v tamní vládě ještě o víkendu vyostřil Silvio Berlusconi, když přikázal ministrům ze své strany, aby resignovali. Premiér Enrico Letta v reakci na tyto události svolal na středu hlasování o důvěře vlády.

Čínský finální výrobní index nákupních manažerů (PMI) HSBC se září nakonec dočkal jen mírného růstu o 0,1 bodu na 50,2 bodu. Finální výsledek byl oproti předběžnému revidován o celý 1,0 bod.  Přesto však výroba zůstává v expanzi a měla by i nadále růst.

Japonský výrobní PMI index vzrostl v září nejrychleji od roku 2011. Index dosáhl na 52,5 bodu a vylepšil tak stav o 0,3 bodu oproti srpnovým údajům. Tamní maloobchodní tržby překonaly očekávání a v meziměsíčním srovnání si připsaly 1,1 procentní zisk. Negativní data přinesla pouze průmyslová produkce, jenž v srpnu zpomalila o 0,7 procenta.

Německé maloobchodní tržby vzrostly srpnu o 0,5 procenta a indikovaly zrychlující se tempo hospodářské obnovy v největší ekonomice eurozóny. I přes napravení 0,2 procentního propadu z července není dnešní výsledek úplně optimální, protože většinový konsensus ekonomů počítal s růstem o 0,8 procenta.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

·         11:00 Index spotřebitelských cen (CPI) v eurozóně

·         14:30 Kanadské HDP m/m

·         15:45 Chicagský PMI index

EUR/USD zůstává uzavřeno v konsolidačním boxu. Intradenní obchodování nemá jasný směr a lze tedy doporučit čekání na testování vyznačených úrovní. Teprve proražení 1,3565 případně 1,3467 otevře trhu prostor k významnějšímu pohybu. Dnešní seance by kvůli menšímu vlivu makrodat měla být klidná.

EURUSD

GBP/USD se chystá otestovat rezistenční úroveň 1,6167. Její proražení by otevřelo prostor k maximům ze začátku roku kolem psychologické úrovně 1,63. Nelze však vyloučit, že vzhledem k vytvořené medvědí divergenci na MACD trh při průrazu selže a vytvoří se dvojitý vrchol. Takováto situace by mohla spustit výprodej až k úrovni 1,60.

GU

USD/JPY zahájilo seanci u podpůrné trendové linie a supportu 97,65. Trh je z dlouhodobého hlediska v konsolidaci, čemuž odpovídá i intradenní vývoj. V dnešní seanci je potřeba sledovat případné proražení rostoucí trendové linie, které by mohlo vpustit na trh nové prodávající. V případě vyplňování GAPu lze očekávat v průběhu dneška mírný pohyb vzhůru.

UJ

ZLATO se při dosažení odporu 1 350,00 dostalo pod tlak a reaguje oslabením. Svou roli sehrála i klesající trendová linie, která zafungovala jako rezistence. V dnešní seanci by tak mohlo dojít k oslabení, minimálně k rostoucí trendové linii. Nejbližší podpora pak leží na úrovni 1 314. Výhled by diskvalifikovalo uzavření nad 1 350.

GOLD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.