Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY a ROPY

26.09.2013 | 10:45 0 Komentářů

Americký kongres je stále pod tlakem a musí co nejrychleji přijat zákon, který ochrání stát od insolvence. Čas se pomalu krátí a na trzích přibývá nervozita. Během včerejšího odpoledne prezident Obama jasně řekl, že státní pokladně neodvratitelně docházejí peníze. Spojené státy se už po několikáté potýkají s dluhovým stropem, který může být navýšen jedině zákonem. Podobná situace se již ve Washingtonu letos v lednu odehrála.  Neschopnost se rychle dohodnout na zvýšení limitu tehdy přivedla zemi ke snížení top (AAA) ratingu ze strany agentury S&P. Nedospějí-li zákonodárci ke konsenzu do 1. října, bude pozastavena publikace všech vládních makroekonomických dat včetně počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (4.10.2013). Právě ukazatele z trhu práce USA jsou trhem nejvíce sledovány, a to kvůli tomu, že se na něj odvolává Fed v otázce programu měnového uvolňování (QE).

Americké akciové trhy uzavřely již pátý den v řadě v červených číslech v reakci na patovou situaci v americkém parlamentu. Nejširší akciový index S&P 500prohloubil svoji ztrátu a uzavřel ve středu na úrovni 1 692,77 bodů. Trhy jsou nervózní z potencionálního bankrotu USA, index volatility VIX uzavřel seanci poblíž 14 bodů. V červených číslech otevřela i Evropa. Indexy FTSE 100, německý DAX i francouzský CAC jsou 0,1 až 0,2 procenta v mínusu.

Negativní náladě se vyhnulo jenom Japonsko, kde akciový index Nikkei 225 posílil o 1,2 procenta. Povzbudily ho zprávy z tamní ekonomiky, kde se uvažuje o snížení korporátní daně. Pozitivní byla i noční makrodata. Podnikatelská důvěra vzrostla ze 49,7 bodu na 49,8 bodu, korporátní cenový index služeb po revizi expandoval o 0,6 procenta a objednávky obráběcích strojů byly pozitivně revidovány z – 1,8 procenta na – 1,7 procenta. Japonská ekonomika se v poslední době hýbe správným směrem a mohla by se tak po několika letech zbavit ubíjející deflace. Tamní vládu ale čeká důležité rozhodnutí o spotřební dani, podle původních odhadů by mělo dojít ke zvýšení a tato zpráva je zcela určitě zprávou podzimu z Japonska. Rozhodnutí bude zveřejněno 1. října.

Pozitivní kroky v jednání mezi USA a Íránem ulevují napjaté situaci, které ještě před několika týdny vládla na trhu s černým zlatem, a to kvůli Sýrii. Cena ropy proto pomalu klesá. Americká ropa WTI se nyní obchoduje na úrovni 102,50 USD za barel.

Dnes zasedá bankovní rada České národní banky (ČNB), která bude opět rozhodovat o zahájení měnových intervencí. Ty mají podpořit inflaci, oslabit domácí měnu (CZK) a ve výsledku podpořit spotřebu a pomoci exportu. CZK již v pondělí kvůli obavám z devizových intervencí oslabila. Ponechá-li centrální banka svoji měnovou politiku beze změny, může naopak dojít k posílení koruny. Podle průzkumu, který provedla agentura Reuters, dotázaní ekonomové nečekají, že by ČNB začala ve čtvrtek přímo intervenovat na devizovém trhu. Konsensus je jednotný i v nastavení úrokových sazeb, které by měly zůstat beze změny, nicméně ohledně budoucího vývoje sazeb se již tábory liší. Přibližně polovina dotázaných očekává první zvýšení sazeb v roce 2014 a druhá polovina až o rok později.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy z USA:

  • 14:30 Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA
  • 14:30 Finální hodnoty britského HDP za 2. kvartál
  • 16:00 Počet rozjednaných prodejů domů v USA
  • 16:10 Proslov člena Fedu Steine

 

EUR/USD našlo podporu na rostoucí trendové linii a trh si tak během včerejší seance připsal zisky. Trh znovu překonal hladinu 1,35 a míří výše. Stále však na trhu existuje riziko možnosti proražení trendové linie a supportu, které by vyvolalo korekční pohyb zpátky k úrovním kolem 1,34. 

GBP/USD opustilo klesající trendový kanál a libra během včerejší seance získala na síle. Trh tak má otevřenou cestu k předchozímu maximu na úrovni 1,615. Tento rostoucí výhled by ukončilo uzavření pod úrovní 1,60, které by mohlo donutit trh znovu otestovat rostoucí trendovou linii.

USD/JPY se obchoduje v symetrickém trojúhelníku a trh konsoliduje. V průběhu dnešní seance by se USD/JPY mohlo posunout mírně na sever a to z důvodu současné lokace ceny poblíž podpůrné trendové linie. Trh je však bez jasného intradenního trendu a obchodování tohoto páru se zdá být náročné.

Ropa prorazila důležitou podporu na úrovni 102,93 a trh tak vykročil k dalšímu oslabení. V dnešní seanci je potřeba vnímat býčí divergenci na MACD, která by mohla vyvolat návrat k úrovni 102,93, od které by trh pokračoval v oslabování. Negativní scénář by vyrušil návrat trhu zpět nad zmiňovanou úroveň.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.