Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY a EUR/CHF

21.01.2014 | 08:25 0 Komentářů

Novozélandský index spotřebitelských cen (CPI) posílil v posledním kvartále loňského roku o 0,1 procenta a překvapil tak skeptické ekonomy, kteří počítali se stagnací. Zvýšení cenové hladiny pomohl hlavně 12 procentní nárůst leteckých poplatků, což je největší zdražení od posledního čtvrtletí 2009. Ceny domácích potřeb vzrostly o 0,5 procenta, mlíko a vajíčka expandovaly o 4,2 procent (nejvíce od roku 2010). Zelenina zlevnila o 20 procent, jde však o sezónní tradici. Meziročně vzrostlo CPI o 1,6 procenta, tedy nejvíce od prvního kvartálu roku 2012. Na meziročním růstu se nejvíce podepsalo zdražení domácích potřeb (3,2 procenta) a tabákových výrobků (12 procent).

Evropské akcie si v první seanci tohoto týdne mírně pohoršily, index FTSEurofirst 300 ztratil 0,1 procenta. Důvodem bylo varování z německé Deutsche Bank, která reportovala ztrátu 1,153 miliard eur před zdaněním, to také dostalo její akcie o 5,5 procenta níže. Neméně významný důvodem bylo další zpomalení čínské ekonomiky. Ta v posledním kvartále 2013 sice překonala odhady, když posílila o 7,7 procenta, avšak oproti posledním čtvrtletí jde 0,1 procentní zpomalení a nejhorší výsledek za posledních 14 let.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

·         11:00 ZEW index ekonomického sentimentu

·         12:00 Britský index výrobců CBI

·         14:30 Kanadské velkoobchodní prodeje

EUR/USD vytvořilo krátkodobý klesající kanál, který se nachází uvnitř prozatím platné formace klesajícího klínu.  Během asijské seance došlo k otestování odporu na úrovni 1,3564 a trh by tak měl pokračovat kanálem na jih. Nejbližším cílem je hladina 1,35. Změnu vývoje by mohl přinést výsledek dopoledního ZEW indexu a je potřeba tuto zprávu sledovat. Střednědobý výhled stále favorizuje vyplnění klínu a to díky platné býčí divergenci.

EU

GBP/USD je v obdobné situaci jako eurodolar. Trh zde střednědobě konsoliduje v rozpětí 1,62 až 1,65 a nedaří se mu navázat na předchozí silný růst. To by mohla změnit dotvářející se formace klínu, která je opět podpořena divergencí na oscilátoru. V případě naplnění scénáře sehraje zásadní roli reakce ceny na podporu 1,6270.

GU

USD/JPY testuje klesající trendovou úroveň a v krátkém časovém sledu jde již o čtvrtý pokus o proražení. Při zachování nastíněné formace se dá očekávat oslabení k podpoře 104,00 a následná konsolidace, která ukáže nervozitu před zítřejším zasedáním japonské centrální banky.

UJ

EUR/CHF konsoliduje v symetrickém trojúhelníku, který by mohl dopomoci trhu k dalšímu růstu. Svou roli zde sehraje odpor 1,2366, který by v případě proražení měl sloužit jako silná podpora. Intradenní výhled zůstane do proražení formace neutrální.

ECHF

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.