Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY a DOW JONES

04.12.2013 | 09:45 0 Komentářů

Index cen výrobců (PPI) klesl v říjnu v eurozóně o 0,5 procenta, v celé Evropské unii si pak meziměsíčně pohoršil dokonce o 0,6 procenta. V meziročním srovnání došlo v eurozóně ke zlevnění o 1,4 procenta a v EU o 1,1 procenta. V meziměsíčním srovnání si nejvíce pohoršil energetický sektor, kde ceny klesly o 1,4 procenta. Klesající cenová hladina je tématem, které trápí i Evropskou centrální banku (ECB). Ta právě kvůli nižší inflaci snížila v listopadu úrokovou sazbu.

ECB zasedá opět ve čtvrtek a ekonomové budou sledovat hlavně její ekonomický výhled. Bude-li predikce inflace v roce 2015 pod bankovním cílem (2 procenta), tak sázky na další uvolnění měnové politiky ze strany ECB se budou zvyšovat a euro bude reagovat oslabením.

Australská ekonomika nedostála ve třetím kvartále odhadům. Růst HDP zpomalil z 0,7 procent na 0,6 procenta a o 0,2 procenta zaostal za predikcí. Výsledek negativně ovlivnila klesající domácí poptávka, když se tamní domácnosti rozhodly raději šetřit. Australská centrální banka (RBA) se na včerejším zasedání rozhodla ponechat úrokovou sazbu na 2,5 procentech, avšak zároveň připustila, že jí trápí síla australského dolaru.  V Austrálii by se tak v příštím roce mohli dočkat dalšího snižování úrokových sazeb. Australský dolar (AUD) reaguje na data oslabením a vůči USD ztrácí 1,3 procenta.

Americký dolar posílil ve včerejší seanci proti kanadskému (USD/CAD) na nové 3leté maximum. V dnešní seanci čeká trhy zasedání kanadské centrální banky, od kterého se neočekává žádná změna a úroková sazby by měla zůstat na 1,0 procentu.  Kanadské domácnosti jsou po letech nízké úrokové sazby zadlužené, a tak BoC musí pečlivě zvážit potenciální rizika v případě, že by chtěla sazby zvyšovat. V poslední době jsme si proto mohli všimnout proslovy guvernéra Poloze ve smyslu uvolněné spíše měnové politiky, což CAD oslabuje. Kanadskou měnu tahá dolů i klesající cena ropy.

Právě cena ropy dnes bude pečlivě následovat výsledky zasedání zemí OPEC, které budou kromě situace v Íránu rozebírat i objemy těžby.

Wall Street včera uzavřela třetí den po sobě v červených číslech. Důvodem jsou obavy, že americká centrální banka (Fed) přistoupí v prosinci ke snížení objemu programu měnového uvolňování (QE). Navíc americké indexu se nacházejí na historických maximech a s blížícím se koncem roku mnozí raději inkasují profity a dlouhé pozice zavírají.

Pro dedukci kroků Fedu ohledně budoucnosti QE je možná lepší sledovat vývoj výnosů ze státních  dluhopisů než makroekonomická data Spojených států. Pokud ty začnou výrazněji růst, což by mohlo ochromit ekonomickou aktivitu USA, tak Fed bude muset tyto negativní dopady na hospodářství pečlivě přehodnocovat.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

  • 10:30 Britský PMI index za služby
  • 11:00 Maloobchodní tržby v eurozóně
  • 11:00 druhé měření HDP v eurozóně za 3. kvartál
  • 14:15 ADP výkaz národní zaměstnanosti v USA
  • 14:30 Americká obchodní bilance
  • 14:30 Kanadská obchodní bilance
  • 16:00 Zasedání kanadské centrální banky
  • 16:00 Americký PMI index (ISM) za služby
  • 16:00 Počet prodaných nových domů
  • 20:00 Béžová kniha Fedu


EUR/USD vytvořilo ve včerejší seanci vyšší dno a zároveň se ve večerních hodinách dostalo pod tlak. Na trhu tak lze pozorovat možné vytvoření konsolidačního trojúhelníku. EUR/USD zůstává v rostoucí náladě, alespoň z krátkodobého hlediska a dokud se cena udrží uvnitř trendového kanálu, tak bude technický výhled pozitivní.

GBP/USD ztrácí viditelně býčí momentum. Na 4hodinovém grafu se dotváří formace hlava-ramena a v případě proražení neckline úrovně by trh mohl korigovat minimálně na dolní hranu trendového kanálu. V dnešní seanci je potřeba dát pozor na výsledek britského PMI indexu za služby a na americké ADP.

USD/JPY se i přes včerejší medvědí nátlak udrželo v hlavním trendovém kanále. Nicméně medvědí divergence na MACD značí, že chuť prodávat se může ještě vrátit. Trh se prozatím odrazil od supportu na Fibonacciho úrovni 23,6 a je na cestě za předchozím maximem.  Pozitivní výhled vydrží do setrvání ceny v kanálu.

DOW JONES dokázal v tomto týdnu prorazit velmi strmou rostoucí trendovou linii. Po delší době se tak uvolnil prostor k hlubší korekci.  Momentálně stojí trh nad Fibonacciho úrovní 23,6, avšak hlavní podpora leží na Fibonacciho úrovni 38,2, kde je souběh s technickou úrovní 15 600. Zde bude trh hledat nové kupce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.