Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, NZD/USD a EUR/GBP

25.09.2013 | 10:25 0 Komentářů

Americký akciový trh prožil v úterý čtvrtý červený den v řadě, když index S&P 500 ztratil 4,42 bodu a uzavřel pod psychologickou úrovní 1 700,00. Dow Jones poklesl o 66,79 bodu na úroveň 15 334,59. Na pokles navázala ve středu ráno i Asie a Evropa.

Šťastný den však prožil Mark Zuckerberg, protože akcie Facebooku vytvořily nové maximum, a to 49,66 dolaru za akcii. Trh reagoval na zprávu hongkongských novin South China Morning Post, podle kterých dovolí čínská vláda Facebooku a dalším sociálním gigantům fungovat v plánované zóně volného obchodu v Šanghaji. Dosud byl Facebook v Číně blokován. Facebook se rovněž dočkal zvýšení cílové ceny na 55 dolarů za akcii od  Citigroup.

Trhy stále ovládá nervozita a nejistota ohledně budoucnosti programu měnového uvolňování (QE) v USA. Objem QE měl být dle očekávání snížený minulou středu, k čemuž ale nakonec nedošlo. Tento týden je ve znamení několika proslovů členů Fedu, kteří prokazují nejednotnost názorů na tento nekonvenční nástroj měnové politiky, který USA využívají již 5 let. Spojenými státy rovněž otřásají debaty o veřejných výdajích, jež na konci měsíce dosáhnou stropu stanoveného letos v lednu.

Německá kancléřka Angela Merkelová, vítězka parlamentních voleb, včera potvrdila, že vede jednání se sociálními demokraty (SPD) ohledně vytvoření koalice.

Setkání nejvyšších představitelů USA a Íránu, kteří se spolu nepotkali posledních 35 let, proběhlo včera nad očekávání. Nově zvolený íránský prezident Hassan Rouhani následně na půdě OSN prohlásil, že Teherán je připravený dospět k dohodě, která by zaručovala obyvatelům Íránu jejich právo na jaderný program, a světu zároveň garantovala, že bude určen výhradně pro mírové účely.

Novozélandská obchodní bilance se v srpnu dostala do vysokého deficitu 1,2 miliardy novozélandských dolarů (NZD). Roční obchodní bilance (1.9.2012 – 31.8.2013) dosáhla deficitu 2,1 miliardy dolarů. Export si v meziročním srovnání polepšil v srpnu o 0,6 procenta, když se dařilo vyvážet hlavně dřevo a dřevařské výrobky. Dalším klíčovým vývozním artiklem pak byl hliník, ropa a ovoce. Hlavním ekonomickým partnerem zůstala Austrálie, následovaná Čínou a USA. Import meziročně v srpnu posílil o 9,7 procenta. Špatné výsledky z Nového Zélandu využili i někteří soutěžíci a prodali novozélandský dolar (NZD) například vůči euru (EUR/NZD). Obchod o velikosti 0,7 lotu přinesl soutěžícímu zisk ve výši 8 300 virtuálních Kč, čímž se jeho počin hned ráno zařadil do tabulky 5 nejlepších obchodů.

GfK index spotřebitelské nálady v Německu posílil v září dle očekávání z předchozích 7,0 bodů na 7,1 bodu.  Index roste nepřetržitě od prosince 2012 a dnešní výsledek je nejlepším od srpna 2007. Průzkum je prováděn mezi 2 000 respondenty.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

  • 12:00 Odhad maloobchodních a velkoobchodních prodejů ve Velké Británii v září
  • 14:30 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA
  • 1 6:00 Počet prodaných nových domů v USA
  • 16:30 Týdenní změna zásob ropy v USA

 

EUR/USD se stále obchoduje ve formaci vlajky. V dnešní seanci dojde k otestování rostoucí trendové linie, jejíž prolomení by otevřelo prostor pro korekci k hlavní podpoře 1,34. V případě odrazu od rostoucí linie by se trh po překonání úrovně 1,35 mohl podívat k předchozímu maximu1,3565.

GBP/USD se intradenně obchoduje v sestupném kanálu poblíž psychologické úrovně 1,60. Při setrvání v kanálu by se trh mohl podívat až k podpoře na úrovni 1,5865, případně k rostoucí trendové linii. Proražením kanálu směrem nahoru by došlo k poničení formace vlajky a trh by mohl pokračovat dále na sever.

NZD/USD se po proražení trendového kanálu propadlo až na první důležitý support 0,8214. V případě překonání této podpory by vznikl prostor k majoritnímu supportu na úrovni 0,811. Od této úrovně by trh mohl pokračovat znovu v rostoucí náladě.

EUR/GBP konsoliduje ve formaci trojúhelníku a v dnešní seanci by mohlo dojít k proražení. Na trh by se tak mohl vrátit jasnější intradenní směr. Při průrazu formace bude zapotřebí sledovat i reakce na vyznačené hladiny, které mohou zapůsobit jako překážky pro pohyb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.