Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD a USD/JPY

18.02.2014 | 09:58 0 Komentářů

Japonská centrální banka (BOJ) zachovala nastavenou monetární politiku nezměněnou. Bankovní rada se jednomyslně shodla na zvyšování objemu peněz vyhrazených na stimulaci ekonomiky v rozpětí 60 až 70 bilionů jenů ročně. BOJ se nově rozhodla, že o rok prodlouží využití speciálních úvěrových nástrojů, jejichž platnost měla vypršet na konci března. Ty byly zavedeny ke snadnějšímu úvěrování a podpoře půjček. Hlavním cílem banky zůstává dosažení 2,0 procentní inflace. Na mítink BOJ reagoval pozitivně tamní akciový index Nikkei, který posílil o 3,25 procenta a japonský jen (JPY) oslabil.

Matteo Renz idále sní svůj sen. Po páteční resignaci expremiéra Enrica Letta byl nominován na jeho místo právě Renzi. V průběhu včerejšího dopoledne stvrdil nominaci i prezident Napolitano, když pověřil Renziho sestavením nové vlády. Populární politik se tak může ve 39 letech stát nejmladším premiérem v italských dějinách. Renzi tak plánuje začít vyjednávat o jednotlivých ministerských postech již dnes, přičemž seznam ministrů by měl být hotový ve čtvrtek. Pak bude muset požádat o důvěru obě dvě komory parlamentu. Renzi svému předchůdci vyčítal nedostatečné prosazování důležitých reforem, proto se sám chystá vstoupit do úřadu naplno.  Ještě do konce února by mohl kabinet zapracovat na změnách ústavy, v březnu na reformách v oblasti pracovního práva a v dubnu by se chtěl zaměřit na zefektivnění práce státních úřadů.

Zápis z posledního jednání australské centrální banky (RBA) znovu ukázal, že bankéři by si přáli další oslabení domácí měny. Na druhé straně ale potvrdili záměr z ledna, že momentálně plánují aplikovat periodu stabilních úrokových sazeb.

Americké akciové indexy mají za sebou po minulotýdenním proslovu Janet Yellen nejúspěšnější týden letošního roku. Trh byl včera z důvodu svátku uzavřen, a tak se dnes očekává pozvolné nastartování. Nicméně investoři budou čekat na středu večer, kdy bude zveřejněn zápis z posledního zasedání Fedu, v němž budou primárně hledat indikace, co by se muselo stát, aby Fed zastavil proces snižování objemu programu měnového uvolňování (QE), zejména po 2 měsících horších dat z trhu práce. Nyní si všichni kladou otázku, do jaké míry byla horší data způsobena špatným počasím. Zatím všichni zůstávají klidní a považují to za sezónní výkyv, protože o horším trendu lze mluvit až v případě 3 po sobě jdoucích horších výsledků. Samotná Janet Yellen minulý týden na toto téma uvedla, že tempo snižování objemu QE zůstane nezměněno, dokud se špatná makroekonomická data nezhmotní do ekonomického výhledu směrem dolů.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

  • 10:30 Britský index spotřebitelských cen
  • 11:00 Německý ZEW index
  • 11:00 Index ZEW eurozóna
  •  Setkání ECOFIN
  • 14:30 Americký Empire State index výrobní aktivity státu New York


EUR/USD roste uvnitř extrémně úzkého kanálu, značícího pokles volatility. Býci tak zjevně ztrácí na síle, což je patrné i z tvořící se medvědí divergence. Průraz kanálu směrem dolů by se mohl stát impulsem k zahájení korekčního pohybu.

GBP/USD vstoupil do nového týdne v medvědí náladě a koriguje zisky z předešlých dnů. I přes propad zůstává první Fibonacciho úroveň návratnosti (23,6) vzdálená přes 60 pipů. Tento návrat by nyní mohla řídit medvědí divergence na MACD. Celkově čeká v dnešní seanci GBP/USD rušný den a hlavně po zveřejnění výsledku inflace by mělo dojít ke zvýšení volatility.  Krátkodobý výhled zůstává pozitivní do proražení kanálu.

AUD/USD nedokázalo překonat silný odpor na ceně 0,9080 a míří zpátky k podpůrné trendové linii. Asijská seance připravila obchodníkům formaci inside svíčky, jejíž proražení (mateřské svíčky) nasměruje trh do dalšího pohybu. K opuštění trendového kanálu by mohlo dojít velmi brzo vzhledem k dotvářející se divergenci na MACD.

USD/JPY si připisuje výrazné zisky, poté co BOJ znovu nastartovala prodej jenu. V dnešní seanci by tak trh mohl narazit na silný odpor na ceně 102,91, jehož překonání by otevíralo cestu k horní hraně klesajícího kanálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.